fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Zmiany w warunkach technicznych budynków

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Mały budynek będzie można dobudować do dużego. Taką zmianę w przepisach szykuje minister infrastruktury
Od 7 lipca 2009 r. tego typu dobudowy są zabronione. Obecnie stawiany budynek musi mieć długość i wysokość nie większą od tego, do którego będzie przylegał, choć tylko w pasie o szerokości 3 m od granicy działki. Potem może być wyższy. Takie zmiany wprowadziła nowelizacja [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B182BF17C423A77B1BB0625EAE25F2B8?id=166033]rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie[/link], która weszła w życie w tej dacie.
Okazuje się jednak, że szykuje się kolejna zmiana, która likwiduje ten zakaz. Pracuje nad nią Ministerstwo Infrastruktury. Zgodnie z nową ministerialną propozycją będzie [b]można dobudowywać do siebie budynki o różnych gabarytach, wystarczy, że będą one do siebie przylegały chociaż w jednym punkcie[/b]. – [b]Przepis był niesprawiedliwy i postanowiliśmy go zmienić[/b] – wyjaśnił Zbigniew Radomski, dyrektor Departamentu Rynku Budowlanego i Techniki w Ministerstwie Infrastruktury.
To jednak nie koniec zmian. – [b]Po ostatniej nowelizacji[/b] – dodaje dyrektor Radomski – [b]zniknął z rozporządzenia przepis dotyczący mierzenia odległości od granicy działki. Projekt wprowadza zatem zasadę, że mierzy się ją w poziomie od najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu drzwiowego lub okiennego.[/b] [b]Pojawią się też ułatwienia dla inwestorów chcących wybudować miejsca postojowe dla samochodów, choć nie dla wszystkich[/b], lecz tylko dla mających sąsiada, na którego posesji znajduje się już taki parking, i to tuż przy granicy działki. Jeżeli ten warunek zostanie spełniony, to bez przeszkód będzie można budować miejsca parkingowe po drugiej stronie granicy. [b]Tych miejsc nie może być jednak więcej, niż ma już sąsiad[/b]. W tej chwili trzeba mieć na tego typu odstępstwo od warunków technicznych zgodę ministra. – Takie wnioski teraz do nas trafiają – przyznaje Zbigniew Radomski. – Dlatego chcemy wprowadzić ułatwienia. Projekt zawiera także przepisy przejściowe, które przewidują, że będzie się stosowało obecne uregulowania (nawet po wejściu w życie tego projektu), jeżeli wniosek o wydanie pozwolenia na budowę lub o zatwierdzenie projektu budowlanego został opracowany na podstawie przepisów obowiązujących po lipcowej zmianie, albo też na podstawie tych przepisów została zgłoszona staroście budowa lub roboty budowlane. Projekt jest w trakcie konsultacji społecznych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA