fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Dziury w ziemi znowu do kupienia

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Deweloperzy wchodzą na rynek z nowymi projektami. Są to często kolejne etapy gotowych już osiedli
Najwięcej, bo kilkanaście, nowych projektów deweloperzy wprowadzają do sprzedaży w Warszawie, w Trójmieście – około dziesięciu – wynika z obliczeń redNet Consulting. W innych miastach pojawia się po kilka nowych projektów (patrz tabela poniżej).
W stolicy do sprzedaży trafiły m.in. mieszkania w szóstym etapie osiedla Ostoja Wilanów spółki Fadesa Polnord Polska. W ofercie są 262 lokale. Najtańsze kosztują 7,257 tys. zł za mkw., więc mieszczą się ramach dopłat do kredytów. – W budynku, którego budowę właśnie rozpoczęliśmy, najwięcej będzie małych mieszkań – mówi Małgorzata Gryc z Fadesa Polnord Polska. We Wrocławiu spółka Stellar Polska wprowadziła do oferty, drugi etap osiedla Ogrody Grabiszyńskie powstającego przy ul. Grabiszyńskiej i Hallera. Do kupienia są tu 164 mieszkania i apartamenty od 43 do 110 mkw. Ceny w drugim etapie wahają się od 6,3 do 9 tys. zł za mkw. – W pierwszym etapie budowy osiedla sprzedaliśmy niemal wszystkie mieszkania, dlatego zdecydowaliśmy się na budowę kolejnego – mówi Bartosz Paprzycki ze Stellar Polska. Dodaje, że rynek nieruchomości, także ten wrocławski, podnosi się już po kryzysie.
W Krakowie dwie nowe inwestycje wprowadza do sprzedaży spółka Wawel Service. Wiosną przyszłego roku deweloper zacznie budowę siódmego etapu osiedla Milenia Fort przy ul. Borkowskiej. Mieszkania o powierzchni od 34 do 60 mkw. można tu już wstępnie rezerwować. Ceny za mkw. w standardzie deweloperskim zaczynają się od 4,499 tys. zł za mkw. Kolejną inwestycją, z jaką rusza Wawel Service, jest budynek przy ul. Halszki ze 182 mieszkaniami. Ceny zaczynają się tu od 4,949 tys. zł za mkw. Jak tłumaczy Iwona Kruk z Wawel Service, firma buduje mieszkania popularne w przystępnych cenach, na które zawsze jest zapotrzebowanie. W Poznaniu do sprzedaży trafił ostatnio projekt firmy PWD – Smardzewska 6. W inwestycji przy ul. Smardzewskiej znajdzie się 70 mieszkań w cenie od 6,3 do 7,8 tys. zł za mkw. – Lokale zostaną wykończone w standardzie pod klucz. Cena obejmuje także miejsce parkingowe w podziemnej hali – mówi Filip Dolata z PWD. – W gotowej już innej inwestycji przy ul. Smardzewskiej zostały nam do sprzedania tylko pojedyncze lokale, dlatego zdecydowaliśmy się na nowy projekt, dla którego mamy zapewnione finansowanie. W naszej ocenie rynek powoli się stabilizuje i jest miejsce na nowe inwestycje. Liczymy, że w perspektywie roku rynek kredytów hipotecznych znacznie się ożywi, a wtedy też wzrośnie popyt na nowe mieszkania – dodaje. [ramka][srodtytul]Remigiusz Antczak, dyrektor biura inwestycji, BRE Property Partner[/srodtytul] – Na rynku widać poprawę. Potwierdzeniem jest stabilizacja cen mieszkań, oraz ich niewielki wzrost w niektórych miastach, a także rosnąca stopniowo liczba transakcji. Mogłoby się wydawać, że stwarza to warunki do rozpoczynania nowych inwestycji. Barierą wciąż jest jednak brak dostatecznego finansowania projektów deweloperskich kredytem bankowym. Wchodzące na rynek nowe projekty mieszkaniowe są w zdecydowanej większości finansowane ze środków deweloperów, a przez to jest ich niewiele. Jeśli banki nie będą udzielać kredytów, branża nie będzie w stanie zaspokoić potrzeb rynku. Brakuje więc przesłanek spadku cen mieszkań zarówno w ofercie bieżącej, jak i w rozpoczynanych projektach. [b]—aig[/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA