fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Firmy bez pieniędzy

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Aleksandra Fandrejewska
Piotr Mazurkiewicz
Połowa przedsiębiorców ma kłopoty finansowe. Szanse na szybką poprawę są niewielkie
Taki niepokojący obraz sytuacji polskich przedsiębiorców wyłania się z analizy prawie 350 tys. firm przeprowadzonej przez międzynarodową wywiadownię gospodarczą Dunn & Bradstreet.
Najwięcej kłopotów finansowych mają przedsiębiorstwa transportowe, niebankowe instytucje kredytowe, branża tytoniowa oraz kopalnie i przemysł przetwórczy. Te dane częściowo potwierdza prof. Elżbieta Adamowicz ze Szkoły Głównej Handlowej: – Co szósta firma skarżyła się w sierpniu na problemy z utrzymaniem płynności finansowej oraz z terminowym otrzymywaniem zapłaty – mówi. Ale dodaje, że pod koniec lata sporo firm zwiększyło produkcję, bo dostało więcej zamówień. Teraz obawiają się, że był to tylko efekt sezonowy i sytuacja się nie powtórzy do końca roku.
– W najgorszej sytuacji są branże, gdzie obowiązują długoterminowe kontrakty. Stąd wciąż poważne kłopoty przemysłu maszynowego czy budownictwa – dodaje analityk Andrzej Kinast z DFI Poland. Według Andrzeja Osińskiego, szefa działu analiz w Dunn & Bradstreet, sytuację przedsiębiorstw pogarsza to, że nie zareagowały one na zmiany popytu i nie dostosowały się do sytuacji na rynku. – Wiele firm wybrało strategię na przeczekanie kryzysu, a teraz okazuje się, że to nie wystarcza – dodaje Andrzej Osiński. W najlepszej kondycji są firmy usługowe, szczególnie te, które związane są z ochroną zdrowia, edukacją i opieką społeczną. W miarę dobrymi wynikami może się pochwalić branża handlowa, bo nawet w kryzysie ludzie nie rezygnują z zakupów żywności, choć coraz częściej zamiast w supermarketach robią je w sklepach dyskontowych. – Ludzie nie chcą zmieniać swoich przyzwyczajeń zakupowych. Trwają przy nich tak długo, jak mogą – tłumaczy profesor Maria Drozdowicz -Bieć ze Szkoły Głównej Handlowej. – Z kolei najłatwiej rezygnują z tego, co wydaje im się inwestycją: polis, ubezpieczeń, oszczędzania na przyszłość. Te prawidłowości znajdują odzwierciedlenie w analizie D&B dotyczącej firm ubezpieczeniowych. 35 proc. jest w świetnej kondycji finansowej, ale aż 47 proc. ma poważne kłopoty. Za to dobrze radzą sobie prywatne szkoły, przychodnie czy firmy, które świadczą usługi dla rodzin.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA