Biznes

Firmy bez pieniędzy

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Połowa przedsiębiorców ma kłopoty finansowe. Szanse na szybką poprawę są niewielkie
Taki niepokojący obraz sytuacji polskich przedsiębiorców wyłania się z analizy prawie 350 tys. firm przeprowadzonej przez międzynarodową wywiadownię gospodarczą Dunn & Bradstreet.
Najwięcej kłopotów finansowych mają przedsiębiorstwa transportowe, niebankowe instytucje kredytowe, branża tytoniowa oraz kopalnie i przemysł przetwórczy. Te dane częściowo potwierdza prof. Elżbieta Adamowicz ze Szkoły Głównej Handlowej: – Co szósta firma skarżyła się w sierpniu na problemy z utrzymaniem płynności finansowej oraz z terminowym otrzymywaniem zapłaty – mówi. Ale dodaje, że pod koniec lata sporo firm zwiększyło produkcję, bo dostało więcej zamówień. Teraz obawiają się, że był to tylko efekt sezonowy i sytuacja się nie powtórzy do końca roku.
– W najgorszej sytuacji są branże, gdzie obowiązują długoterminowe kontrakty. Stąd wciąż poważne kłopoty przemysłu maszynowego czy budownictwa – dodaje analityk Andrzej Kinast z DFI Poland. Według Andrzeja Osińskiego, szefa działu analiz w Dunn & Bradstreet, sytuację przedsiębiorstw pogarsza to, że nie zareagowały one na zmiany popytu i nie dostosowały się do sytuacji na rynku. – Wiele firm wybrało strategię na przeczekanie kryzysu, a teraz okazuje się, że to nie wystarcza – dodaje Andrzej Osiński. W najlepszej kondycji są firmy usługowe, szczególnie te, które związane są z ochroną zdrowia, edukacją i opieką społeczną. W miarę dobrymi wynikami może się pochwalić branża handlowa, bo nawet w kryzysie ludzie nie rezygnują z zakupów żywności, choć coraz częściej zamiast w supermarketach robią je w sklepach dyskontowych. – Ludzie nie chcą zmieniać swoich przyzwyczajeń zakupowych. Trwają przy nich tak długo, jak mogą – tłumaczy profesor Maria Drozdowicz -Bieć ze Szkoły Głównej Handlowej. – Z kolei najłatwiej rezygnują z tego, co wydaje im się inwestycją: polis, ubezpieczeń, oszczędzania na przyszłość. Te prawidłowości znajdują odzwierciedlenie w analizie D&B dotyczącej firm ubezpieczeniowych. 35 proc. jest w świetnej kondycji finansowej, ale aż 47 proc. ma poważne kłopoty. Za to dobrze radzą sobie prywatne szkoły, przychodnie czy firmy, które świadczą usługi dla rodzin.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL