fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Kazimierz Pułaski obywatelem USA

Kazimierz Pułaski, obraz Jana Styki
commons.wikimedia.org
Niemal 200 lat po śmierci Kazimierza Pułaskiego członkowie Kongresu jednogłośnie przyznali mu honorowe obywatelstwo amerykańskie.
– Kazimierz Pułaski był jednym z największych bohaterów rewolucji amerykańskiej. Oddanym bojownikiem o wolność, który zasługuje na najwyższe uznanie, jakie Stany Zjednoczone mogą wyrazić imigrantowi-bohaterowi wojennemu – mówił kongresman Dennis Kucinich, który rezolucję w sprawie honorowego obywatelstwa wniósł do Kongresu już w 2005 roku.
To niezwykle ważne wyróżnienie, ponieważ Kongres przyznał je wcześniej tylko sześciu tak wybitnym postaciom jak generał La Fayette, Winston Churchill, Raoul Wallenberg czy Matka Teresa. – To bardzo ważny krok, bo niewielu Amerykanów zdaje sobie sprawę, że w bitwie pod Brandywine Pułaski uratował życie Jerzemu Waszyngtonowi, za co otrzymał stopień generała. Gdyby nie on, Waszyngton prawdopodobnie by zginął i losy Ameryki mogłyby się potoczyć inaczej – mówi „Rz” Alex Storożyński, znany dziennikarz polonijny. Polski generał zginął 11 października 1779 r. śmiertelnie raniony w bitwie pod Savannah. Dzień jego śmierci proklamowano Dniem Pułaskiego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA