fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Warneńczyk – polski Hamlet

Efektem tegorocznych wakacyjnych warsztatów dramaturgicznych zorganizowanych przez Laboratorium Dramatu w Wigrach pod hasłem „Kroniki królewskie” jest pierwsza premiera tej sceny w sezonie 2009/2010. „Obcego króla” reżyseruje Aldona Figura.
Dramat Cyryla Cyberskiego zaskakuje przede wszystkim tematyką. Rzadko się zdarza obecnie, żeby współcześni dramatopisarze wracali do odległej w czasie polskiej historii. A bohaterem „Obcego króla” Cyberski uczynił bowiem Władysława Warneńczyka, który w XV wieku stanął na czele państwa polskiego.
– W naszym spojrzeniu na historię można dostrzec tendencję do dzielenia postaci na czarne i białe – tłumaczy swoje zainteresowanie postacią Warneńczyka Cyryl Cyberski. – Mieliśmy dobrych królów: Kazimierza Wielkiego i Jana Sobieskiego oraz złych Sasów. Tymczasem Władysława Warneńczyka trudno jest sklasyfikować w ten sposób i dlatego wydał mi się ciekawy. Warneńczyk w jego ujęciu staje się polskim Hamletem, rozdartym między własnymi pragnieniami a wpływami otoczenia. Zmaga się też z kompleksem wielkiego ojca: Władysława Jagiełły.
– „Obcy król” ukazuje postaci historyczne w nowoczesny sposób – jako ludzi z ich rozterkami, słabościami i namiętnościami – a równocześnie odsłania ponadczasowe mechanizmy polityczne – mówi o dramacie reżyserka Aldona Figura. – To dramat o władzy, która dla bohaterów sztuki jest namiętnością, chorobą i ciężarem nie do zniesienia. [i]„Obcy król” dramat Cyryla Cyberskiego, reż. Aldona Figura, wyk. Marcin Sztabiński, Janusz R. Nowicki, Laboratorium Dramatu, ul. Olesińska 21, bilety: 20 – 35 zł, rezerwacje: tel. 0663 741 903, premiera: piątek (9.10), spektakle: sobota (10.10) – niedziela (11.10), godz. 19[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA