fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Strefa euro: najwięcej bezrobotnych od 10 lat

Stopa bezrobocia w strefie euro. W sierpniu liczba osób bez pracy zwiększyła się o 165 tys., do 15,2 mln.
Rzeczpospolita
Stopa bezrobocia w strefie euro wzrosła w sierpniu do 9,6 proc. z 9,5 proc. w lipcu
Zwiększyła się ona tym samym do najwyższego poziomu od dziesięciu lat. Bez pracy było 15,2 mln osób, czyli więcej niż wynosi łącznie liczba ludności Austrii i Irlandii. W sierpniu 2008 r. bezrobotnych było o 3,2 mln mniej.
Najmocniej plagą bezrobocia została dotknięta Hiszpania. Sięgnęło ono w sierpniu 18,9 proc. Najmniejsze było w Holandii (3,5 proc.). W całej strefie euro bezrobocie było szczególnie duże wśród ludzi młodych. Wyniosło aż 19,7 proc., podczas gdy w sierpniu 2008 r. 15,6 proc. Pogorszenie sytuacji na rynku pracy może ograniczać wzrost konsumpcji. Sprzedaż detaliczna w Niemczech niespodziewanie spadła w sierpniu o 1,5 proc. w stosunku do lipca. Analitycy obawiają się, że sprzedaż może spaść bardziej, jeżeli spółki zaczną falę zwolnień pracowników. – Sytuacja na rynku pracy jak dotąd nie uległa znaczącemu pogorszeniu, ale obawiamy się, że tak się stanie, co ograniczy konsumpcję w czwartym kwartale – wskazuje Jens Kramer, ekonomista z banku NordLB.
Z danymi o bezrobociu i niemieckiej sprzedaży detalicznej kontrastują stosunkowo dobre wyniki sondażu PMI dla strefy euro. Indeks wzrósł z 48,2 pkt w sierpniu do 49,3 pkt we wrześniu. Co prawda osiągnął najwyższą wartość od 16 miesięcy, nadal jednak nie przekroczył 50 pkt. Odczyt wyższy od tego poziomu wskazuje na koniunkturę w przemyśle. [ramka][b][link=http://www.kariera.pl/praca/oferty_pracy/1] Coraz więcej ofert pracy[/link][/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA