fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Prefiks 0 znika z numerów telefonów

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Od wczoraj obowiązuje podwójny system telefonicznej numeracji krajowej. Wielu klientów przez kolejne miesiące będzie jednak dzwonić jak dotychczas
Na mocy ministerialnego rozporządzenia z numerów telefonicznych zaczyna znikać 0 w charakterze tzw. prefiksu krajowego, którym od 2005 r. obligatoryjnie poprzedzamy numery stacjonarne. Po czterech latach abonenci będą musieli znowu zmieniać swoje przyzwyczajenia.
Od 30 września do 15 maja przyszłego roku na terenie całego kraju działać będą oba systemy wybierania numerów. Nie wszystkie centrale telefoniczne potrafią jednak już dzisiaj obsługiwać podwójny schemat. Wielu abonentów, którzy do 15 maja 2010 r. będą próbowali wybrać numer telefoniczny bez 0, nie uzyska połączenia. Celem zmiany jest ujednolicenie planu numeracji telefonicznej, mi.n. w sieciach stacjonarnych i komórkowych. W przyszłości 0 będzie mogło powrócić do numeracji, choć już w innej niż dziś roli technicznej. Numery staną się znowu dziesięciocyfrowe, dzięki czemu zasób numeracyjny w Polsce będzie większy, co ma duże znaczenie dla rynku telekomunikacyjnego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA