fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Huczne urodziny w domu Mrożka

Sławomir Mrożek spotka się z czytelnikami jutro o godz. 19
Życie Warszawy
Współczesny ma 60 lat. Przez ten czas współpracowało z nim wielu znakomitych aktorów, reżyserów i dramatopisarzy. Ważną kartę w jego dziejach zapisał Sławomir Mrożek. Czwartkowe spotkanie z autorem to zapowiedź jubileuszowych atrakcji.
Maciej Englert podkreśla, że przez 60 lat publiczność była najwierniejszym partnerem jego teatru. Dlatego większość rocznicowych wydarzeń jest otwarta dla widzów i bezpłatna. Warto zarezerwować sobie czas, bo na scenie przy Mokotowskiej pojawi się mnóstwo gwiazd.
[srodtytul]Zaczęło się od Axera [/srodtytul]
Dokładna data jubileuszu to 5 listopada. Atmosferę urodzin będzie można jednak poczuć już jutro. Na godz. 19 zaplanowano bowiem wieczór ze Sławomirem Mrożkiem (wejściówki do odbioru w kasie teatru). Mistrz groteski, którego sztuki niezwykle często gościły na afiszu przy Mokotowskiej, tym razem przyjedzie do Warszawy, by opowiedzieć o wydanym właśnie tomie swojej korespondencji z Adamem Tarnem. Pretekstem do rozmowy będzie także szykowana przez Wydawnictwo Literackie publikacja dzienników Mrożka z lat 60. i 70.
Podczas wieczoru odbędzie się także projekcja telewizyjnej wersji „Męczeństwa Piotra Ohey’a” z 1962 roku w reżyserii Erwina Axera, który będzie honorowym gościem jubileuszowych obchodów.
Jego biografia i artystyczne osiągnięcia są nierozerwalnie związane z historią Współczesnego. To on jest założycielem sceny przy Mokotowskiej i jej pierwszym dyrektorem. On zaproponował warszawskiej publiczności repertuar oparty przede wszystkim na współczesnych zachodnich dramatach. Sławę przyniosły mu też świetne inscenizacje tekstów Mrożka.
[srodtytul]W telewizji i na scenie[/srodtytul]
12 października pokazana zostanie telewizyjna wersja wystawionego przez Axera we współpracy z Andrzejem Łapickim w 1964 roku spektaklu „Biedermann i podpalacze” Maksa Frischa. A dwa tygodnie później – „Ifigenia w Taurydzie” Goethego z 1965 roku.
Będą też produkcje ostatnich lat, takie jak „Kwartet” w reżyserii Zbigniewa Zapasiewicza oraz „Wniebowstąpienie” wystawione przez Macieja Englerta.
Na wydarzenie zapowiada się przedpremierowy pokaz telewizyjnej inscenizacji „Namiętnej kobiety” – jednego z największych komediowych hitów Współczesnego z Martą Lipińską w roli tytułowej.
Te pokazy spektakli Współczesnego zarejestrowane na potrzeby Teatru TV będą jednymi z najważniejszych punktów jubileuszu. – Po projekcjach widzowie będą mogli zadawać pytania aktorom i realizatorom – mówi Jadwiga Adamowicz z działu literackiego. – Mamy już zapewniony udział naszych aktorów: Marty Lipińskiej, Mai Komorowskiej, Krzysztofa Kowalewskiego, Borysa Szyca, Andrzeja Zielińskiego i Janusza Michałowskiego.
Zaproszenie potwierdził także Andrzej Łapicki. Organizatorzy zabiegają o obecność Wiesława Michnikowskiego, Joanny Szczepkowskiej, Jana Englerta, Adama Ferencego i Krzysztofa Wakulińskiego. – Obchody jubileuszowe są rozłożone na cały sezon. Nie wszystkie terminy zostały ustalone, więc lista gości jest jeszcze otwarta – zaznacza Adamowicz.
[srodtytul]Tylko głos, ale wielki [/srodtytul]
Z okazji 60-lecia scena przy Mokotowskiej pierwszy raz udostępni fragmenty zapisów dźwiękowych swoich spektakli z lat 1959 – 2002. Będzie to swoista podróż w czasie, okazja przypomnienia wielkich teatralnych kreacji. 2 listopada zaplanowano wieczór poświęcony Zbigniewowi Zapasiewiczowi. Tydzień później bohaterem będzie Tadeusz Łomnicki.
Najważniejszym artystycznym wydarzeniem jubileuszu będzie zaś planowana na grudzień premiera „Sztuki bez tytułu” Czechowa w reżyserii Agnieszki Glińskiej, z Borysem Szycem w roli głównej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA