fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Chętnych na akcje brak

WIG 20 zyskał w pięć sesji 4,6 proc. To głównie zasługa drożejących akcji banków. Ich sektorowy indeks zyskał w ciągu tygodnia ponad 7 proc. Mocno rosły też firmy paliwowe i chemiczne.
Rzeczpospolita
Informacje z USA ostudziły nastroje na GPW. Część inwestorów zbiera już pieniądze na akcje PGE i PKO BP
W czwartek amerykańskie indeksy traciły na wartości po gorszych od oczekiwań danych z rynku pracy. Z tego powodu już przed początkiem piątkowej sesji w Warszawie analitycy oczekiwali, że słabe nastroje za oceanem sprawią, że koniec tygodnia nie przyniesie zysków graczom z GPW.
Indeks największych firm WIG20 rozpoczął notowania na niewielkim (0,1 proc.) minusie. Chodź w pierwszych godzinach notowań udało mu się na chwilę wyjść na plus, to praktycznie przez całą sesję dominowały spadki.
Sytuacja jeszcze się pogorszyła o godzinie 14.30, kiedy podano dane dotyczące zamówień na dobra trwałe w USA. Nieoczekiwanie spadły one w sierpniu o 2,4 proc. w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,4 proc.
Na koniec sesji inwestorom z Warszawy udało się odrobić część strat. Ostatecznie WIG20 stracił 0,5 proc. i zakończył notowania na poziomie 2245 pkt. Na nieznacznie mniejszych minusach sesję zakończyły wskaźniki małych i średnich spółek. To zachowanie GPW wpisywało się w ogólnoświatowy trend.
Znacznie pod kreską zakończyły się natomiast w piątek notowania w Japonii, gdzie Nikkei 225 stracił 2,64 proc. Spadek był głównie wywołany przez bank inwestycyjny Nomura, którego akcje po zapowiedzi gigantycznej emisji (ponad 5,6 mld dol.) spadły aż o 16 proc.
Spośród dużych spółek najlepiej radziły sobie akcje PKN Orlen. Pozytywnie na kurs paliwowej spółki wpłynął raport Goldman Sachs. Bank wyznaczył cenę docelową dla paliwowej spółki na poziomie 36 zł. W piątek jeden papier kosztował 29,99 zł, po wzroście o 2,01 proc.
Negatywnymi bohaterami sesji były dwie spółki. Najmocniej w trakcie notowań traciły papiery spółki Pronox. Rano w Sądzie Rejonowym w Katowicach odbyła się rozprawa ws. upadłości spółki. Decyzji jednak nie było, ma ona zostać podjęta „niezwłocznie”, a sąd zdecyduje bądź o upadłości układowej, bądź likwidacyjnej. Papiery Pronoksu straciły 22,5 proc. wartości.
Ponad 10 proc. na wartości straciły papiery dewelopera Orco, który poinformował o braku porozumienia z wierzycielami.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA