fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Awtowaz zwalnia

Producent Łady walczy z kryzysem. Władze największego w Rosji producenta samochodów AwtoWaz zapowiadają zwolnienie ponad 25 proc. pracowników
O planowanym zwolnieniu 27,6 tys. pracowników poinformowała wczoraj służba prasowa koncernu. "Przedsiębiorstwo pracuje na jedną zmianę i 65 proc. możliwości. Cięcia personelu są w takiej sytuacji konieczne" - napisano w oświadczeniu.
O zwolnieniach grupowych mówiło się już od dawna, choć wcześniej koncern dementował takie informacje. W połowie września do prasy przedostała się informacja o planowanym zwolnieniu 36 tysięcy pracowników. We wczorajszym oświadczeniu przyznano, że liczba ta była prawdziwa i udało się ją ograniczyć do 27,6 tys. Docelowo w zakładach ma zostać 75 tys. pracowników, a od grudnia mają one wrócić do pełnego roboczego tygodnia. Decyzję o zwolnieniu pierwszych pięciu tysięcy osób szef koncernu Igor Komarow podpisał jeszcze 14 września.
Niezależny związek zawodowy "Jedinstwo" zapowiada masowe protesty. Podczas poprzedniej dużej akcji na ulice wyszło ok. 2 tys. osób. Miejscowe władze obawiają się, że w efekcie zwolnień w AwtoWazie, który jest kluczowym pracodawcą w mieście Togliatti może dojść do społecznych niepokojów.
W zeszłym roku AwtoWaz sprzedał najwięcej w Rosji samochodów osobowych - 622 tys. aut. W pierwszym półroczu 2009 wyprodukował 139 500 samochodów, o połowę mniej niż w tym samym okresie w 2008 roku. Partnerem strategicznym AwtoWaz jest francuski Renault.
Według Association of European Businesses w tym roku w Rosji będzie sprzedane 1,4 miliona samochodów. W ubiegłym roku sprzedano 3.2 miliona.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA