fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Ofensywa młodych liderów

Rzeczpospolita
Piotr Mazurkiewicz
Po raz czwarty w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy odbyło się w Nowym Sączu oddzielne spotkanie poświęcone problemom młodych ludzi. Odwiedzili je goście z 36 krajów
Tegoroczne Forum Ekonomiczne Młodych Liderów zgromadziło prawie 250 osób z 36 krajów od Unii Europejskiej poprzez Europę Wschodnią, Bałkany po Kaukaz. Głównym tematem większości dyskusji była rola młodego pokolenia we współczesnym świecie. Wyzwań dla młodzieży na pewno nie brakuje. Choć naturalną drogą rozwoju wydają się studia, to poziom bezrobocia wśród absolwentów wyższych uczelni w wielu krajach, zwłaszcza w Polsce, jest tak wysoki, że trudno uwierzyć w tezę, iż wykształcenie zagwarantuje doskonałą pracę za odpowiednie wynagrodzenie. Dlatego wielu prelegentów, jak choćby były polski prezydent Aleksander Kwaśniewski, mówiło o większej roli przedsiębiorczości i zwłaszcza potrzebie jej rozwijania wśród młodych ludzi.
– Kryzys to czas dla młodych, dla dobrych pomysłów. Wtedy otwierają się nowe możliwości, chociaż jest to także kłopot dla polityków – mówił.
W obecnej sytuacji spowolnienia lub wręcz recesji w większości krajów europejskich w dyskusjach przewijał się właśnie wątek kryzysu. – Najbogatsze nie są państwa, które mają zasoby naturalne, ale te, które mają dobry system edukacji. Polityka dawania to nie jest dobra polityka, nie można mylić polityki ze świętami Bożego Narodzenia – stwierdził prof. Leszek Balcerowicz.
[srodtytul]Młodzież w działaniu[/srodtytul]
Na brak innych tematów podczas 14 spotkań i dyskusji nie można było narzekać, zwłaszcza że uczestnicy dyskutowali nie tylko o swoich problemach, ale także o Partnerstwie Wschodnim czy dalszym rozszerzaniu UE. Atrakcją były także warsztaty prowadzone przez przedstawicieli Narodowej Agencji Programu „Młodzież w działaniu”, a dotyczyły zwłaszcza zaangażowania młodzieży w sprawy społeczne, aktywnego obywatelstwa i międzynarodowej wymiany młodzieży.
Ze specjalnym, wcześniej nagranym, wystąpieniem zwrócił się do uczestników forum Jose Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej. – Zdaję sobie sprawę z tego, że obecnie w czasach kryzysu młodzi ludzie są najbardziej narażeni na bezrobocie. I dlatego uważam, że teraz potrzeba nam więcej solidarności. Unia Europejska pracuje wraz z państwami członkowskimi i ich partnerami społecznymi nad tym, aby stworzyć lepsze szanse dla młodzieży – mówił.
Młodzi przyjechali na spotkanie pełni entuzjazmu, wielu z nich było po raz pierwszy w Polsce. Dopiero w piątek po zakończeniu spotkań w Nowym Sączu wielu z nich pojawiło się w Krynicy.
[srodtytul]Liderzy przyszłości[/srodtytul]
– Co roku po forum powstają konkretne projekty. To jest miejsce spotkania przyszłych partnerów, młodych osób, które po forum współpracują ze sobą w ramach różnych projektów – mówi Tomasz Bratek, dyrektor Narodowej Agencji Programu „Młodzież w działaniu”.
Tegoroczna edycja Forum obfitowała w spotkania ze znanymi politykami europejskimi. W ramach dyskusji na temat wyzwań dla gospodarki europejskiej w dobie globalizacji głos zabrał wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. – Dobrze, że Forum Ekonomiczne Młodych Liderów promuje podejście sieciowe. Daje szansę komunikacji, buduje potencjał kontaktów na przyszłość. Zaowocują one w przyszłości, kiedy młodzi liderzy będą zajmowali ważne stanowiska publiczne – mówił.
Z kolei gościem dyskusji pod hasłem „Wyzwania dla Europy: społeczeństwo, ekonomia, polityka” był były hiszpański premier José María Aznar. – Powinniśmy uczynić Europę bardziej zrozumiałą dla ludzi. Szansą Europy jest ekonomia, powinno się wdrożyć poważny plan reform gospodarczych, włączając liberalizację, większą prywatyzację i poważne reformy rynku pracy. Powinniśmy dać ludziom możliwości – mówił.
[ramka]Krynica stawia na młodych
Forum Ekonomiczne Młodych Liderów w Nowym Sączu na stałe towarzyszy obradom w Krynicy. Przyciąga też coraz więcej gości. Miejsce nie jest przypadkowe – w tym mieście od lat rozwija się Wyższa Szkoła Biznesu – National-Louis University, jedna z najprężniejszych niepublicznych uczelni w naszym kraju. Organizatorami tegorocznej edycji byli Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw oraz Forum Ekonomiczne w Krynicy. Partnerem była Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Narodowa Agencja Programu „Młodzież w działaniu”. [/ramka]
Więcej informacji o Forum Młodych Liderów
[link=http://www.forum-leaders.eu]www.forum-leaders.eu[/link]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA