fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Prezydent zgadza się na prywatyzację giełdy

Fotorzepa, dp Dominik Pisarek
Prezydent Lech Kaczyński w najbliższych tygodniach podpisze nowelizację ustawy o obrocie instrumentami finansowymi – dowiedziała się „Rz” od prezydenckiego ministra Andrzeja Dudy. Zmiana przepisów, umożliwiająca m.in. wypłatę dywidendy z GPW może wejść w życie już w październiku
Decyzja prezydenta efekt przyjętych w nocy z czwartku na piątek przez Sejm poprawek w projekcie przyjętym rok temu, lecz jeszcze nie podpisanym przez głowę pańśtwa.
– Zapoznaliśmy się z nimi i naszym zdaniem wyczerpuje to wątpliwości prezydenta. Dlatego po przyjęciu tej uchwały ustawa może zostać podpisana – mówi Duda.
Sporna ustawa została rok temu zakwestionowana przez prezydenta i skierowana do Trybunału Konstytucyjnego. Jego wątpliwości budził nakaz sprzedaży przez Narodowy Bank Polski udziałów w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych. Trybunał podzielił stanowisko Lecha Kaczyńskiego i uznał ten zapis za niekonstytucyjny.
Posłowie z Komisji Finansów Publicznych zarekomendowali prezydentowi, by ustawa została jak najszybciej podpisana, z wyłączeniem artykułu zakwestionowanego w lipcu przez Trybunał. Ale wtedy powstałaby poważna luka prawna, bo NBP miałby nadal udziały w KDPW, ale nie byłby wymieniony w ustawie wśród akcjonariuszy depozytu.
Posłowie PO proponowali, że kwestię akcjonariuszy KDPW uregulują szybką nowelą ustawy. Ale doradcy premiera uważali, że w dwa tygodnie, między podpisem prezydenta, a wejściem w życie dużej noweli, może to nie być możliwe. Obawia li też sytuacji, gdy w kolejnej noweli mogłyby zostać dopisane inne kwestie, których prezydent nie mógłby zaakceptować.
Dlatego Lech Kaczyński zamiast podpisać ustawę odesłał ją do Sejmu. Tam jednak postanowiono zamiast przeprowadzać pełen proces legislacyjny, przyjąć uchwałę o „naprawieniu” projektu poprzedniego. – W historii III RP taki zabieg zastosowano tylko raz, za czasów prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego – mówi Duda.
- Uchwałę Sejmu na najbliższym posiedzeniu przyjmie jeszcze Senat, a potem zostanie wysłana prezydentowi – mówi poseł Sławomir Neumann z PO. Biorąc pod uwagę, że najbliższe posiedzenie izby wyższej zaplanowano za dwa tygodnie, najpóźniej w październiku ustawa będzie podpisana.
Skorzysta na tym nie tylko rząd, który potrzebuje pieniędzy z dywidendy z GPW i z KDPW. Szybkie wejście w życie ustawy może nas też uchronić przed unijnymi karami. Komisja Europejska złożyła już przeciw nam pozew do Trybunału Sprawiedliwości, ponieważ dyrektywę w sprawie rynku instrumentów finansowych MiFID, mieliśmy wdrożyć do 2007 r.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA