fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Ranking konkurencyjności: Awans Polski o siedem miejsc

Fotorzepa, Bosiacki Roman Bos Roman Bosiacki
Polska awansowała o siedem miejsc w tegorocznym rankingu globalnejkonkurencyjności przygotowanym przez organizację World Economic Forum
Nasz kraj znalazł się na 46. miejscu w tym zestawieniu. Spośród krajów naszego regionu wyprzedzają nas: Czechy (31. miejsce), Estonia (35.) i Słowenia (37.).
Na pierwszą pozycję w rankingu WEF awansowała Szwajcaria. Kraj ten zajął miejsce USA, które spadły na drugą pozycję rankingu. Przyczyną degradacji Stanów Zjednoczonych były straty, jakie poniósł ich system finansowy w wyniku kryzysu.
- Spodziewaliśmy się od pewnego czasu, że USA stracą najwyższą pozycję - przyznała Jennifer Blanke, szefowa programu Global Competitiveness Network w WEF. O wpływie kryzysu na konkurencyjność gospodarki USA świadczy choćby to, że amerykańskie banki w rankingu solidności spadły na 108. miejsce i znalazły się tuż za Tanzanią.
Na trzecie miejsce (z piątego) awansował Singapur. Czwarte miejsce zajmuje Szwecja, a piąte Dania. Chiny znalazły się na 29. pozycji (awans o jedno miejsce), Indie na 49. (w zeszłym roku na 50.) a Brazylia na 56. (awans z 64.). Rosja spadła w rankingu aż o 12 miejsc, na 51. pozycję.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA