fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Pod miastem czynsze nawet poniżej 3 euro za mkw.

Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Właściciele hal czekają na klientów
Oferty nadesłane w tym miesiącu przez pośredników oraz firmy doradcze są praktycznie do wzięcia od ręki – zarówno nowoczesne magazyny, jak i starsze powierzchnie.
Tylko kilka hal będzie można zagospodarować pod koniec tego roku, a w sporadycznych przypadkach na ich udostępnienie trzeba czekać najwyżej rok.
Najemca ciągle jest więc na uprzywilejowanej pozycji. Duża podaż, zwłaszcza w podwarszawskich miejscowościach, owocuje uzyskaniem lepszych warunków negocjacyjnych dla firm szukających magazynów. Ofertowe stawki jednak nie ulegają większym zmianom. Miesięczny nominalny czynsz w warszawskich halach sięga 5 – 6 euro za 1 mkw.
Np. 5,8 euro za 1 mkw. miesięcznie kosztuje najem w Ideal Idea przy ul. Działkowej oraz w Krakowska Distribution Center przy ul. Szyszkowej, a 5,5 euro co miesiąc za 1 mkw. zapłacimy, wynajmując powierzchnię Space Distribution Center przy ul. Modularnej.
Tańsze i zarazem starsze magazyny kosztują ok. 4,5 euro za mkw. – za tyle można wynająć powierzchnię np. w City Point, obiekcie zbudowanym w ubiegłej dekadzie przy ul. Matuszewskiej.
Najem biur znajdujących się przy nowoczesnych halach magazynowych kosztować będzie miesięcznie najwyżej 12,5 euro za 1 mkw., zaś w starszych budynkach miesięczny czynsz za powierzchnię biurową spada do ok. 9 euro za mkw. Pod Warszawą zwykle nominalne stawki nie spadają poniżej 2,9 euro za 1 mkw., choć zwykle oscylują na poziomie 3,2 – 4,3 euro za mkw., a koszt najmu powierzchni biurowej w tym przypadku to miesięczny wydatek rzędu ok. 9 euro za 1 mkw. Jednak efektywne stawki czynszowe są o ok. 8 –10 proc. niższe od nominalnych – wszystko zależy od pozycji właściciela i najemcy oraz umiejętności negocjacyjnych.
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=d.kaczynska@rp.pl]d.kaczynska@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA