fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lokaty i inwestycje

Słaba końcówka notowań

Obroty na całym rynku były podczas wczorajszej sesji o prawie 400 mln zł niższe niż w środę. To może oznaczać, że wiara w dalszy wzrost indeksów jest wśród inwestorów dużo mniejsza.
Rzeczpospolita
Odreagowanie po trzech dniach spadków na GPW. Główne indeksy zyskały na wartości, ale sądząc po obrotach, nieco osłabły oczekiwania inwestorów dotyczące wzrostu
Giełdowy dzień w Europie Zachodniej rozpoczął się od wzrostu głównych indeksów. Aktywność inwestorów nie była jednak duża, ponieważ czekali na wiele istotnych danych makro.
Pierwsze pojawiły się w połowie dnia. Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe na dotychczasowym poziomie (główna stopa wynosi 1 proc.). Niespodzianek nie było, więc rynek akcji nie zareagował. Po decyzji EBC indeksy utrzymały niewielkie, bo ok. 0,5-proc., zwyżki. Chwilę później Departament Pracy USA podał dane o bezrobociu. Okazało się, że liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła w ubiegłym tygodniu do 570 tys., podczas gdy oczekiwano spadku do 560 tys. Ta informacja znalazła już odbicie w cenach akcji, które zostały skorygowane w dół.
Akcjom nie pomogła wiadomość, że OECD podwyższyła prognozy dla USA i państw strefy euro. Według organizacji największe gospodarki już w III kw. wyjdą z recesji, a odbicie może być silniejsze, niż wcześniej sądzono. W podobnym tonie wypowiedział się również szef EBC Jean-Claude Trichet. Jednak ostrzegł, że niepewność na rynku wciąż jest duża.
Dużo lepiej zaprezentowała się giełda w Warszawie i inne rynki wschodzące, co nie powinno dziwić, zważywszy na skalę przeceny z ostatnich trzech dni. W górę szły zarówno akcje największych firm, jak i mocno doświadczone w tym tygodniu walory małych i średnich przedsiębiorstw. Na inwestorów pozytywnie mógł podziałać prawie 5-proc. wzrost notowań na chińskiej giełdzie.
Generalnie sesja na GPW była nudna, a w samej końcówce słabe nastroje z rynków zachodnich przeniosły się nad Wisłę. Ostatecznie WIG20 zyskał 0,34 proc., choć w ciągu dnia rósł o prawie 2 proc. Gracze chętnie kupowali akcje, które w ciągu ostatnich dni straciły najmocniej. Dlatego in plus wyróżniły się papiery BZ WBK, BRE i Biotonu. Mocno traciły PKO BP i CEZ.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA