fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

GE wzywa do sprzedaży BPH

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
GE Money Bank chce zwiększyć kontrolę w Banku BPH z niecałych 66 do 75 proc. Fuzja banków ma być sfinalizowana w IV kwartale
GE Money Bank ogłosił wezwanie na akcje Banku BPH, oferując po 42 zł za jedną, podczas gdy giełda wycenia je obecnie na ponad 50 zł.
Bank BPH skorygował w dół strategię powiększonego banku. Oczekuje, że po fuzji z GE Money jego aktywa będą rosły średnio o 6 proc. rocznie, a nie 19 proc. jak zakładano we wrześniu. Wskaźnik zwrotu na kapitale ma w 2012 r. wynieść nie 20, a co najmniej 17 proc. Inwestycje sięgną 200 mln zł rocznie. Jednorazowe koszty integracji to około 85 mln zł. Roczny wpływ synergii (przed opodatkowaniem) począwszy od 2012 r. ma wynosić 240 mln zł. W 2012 r. połączony bank ma mieć 47 mld zł aktywów.
GE nie planuje wycofania Banku BPH z obrotu na GPW. Celem integracja jest stworzenie banku, który znajdzie się w pierwszej piątce uniwersalnych banków w Polsce. - Oczekuje się, iż w wyniku zarówno wezwania, jak i połączenia GE Money Bank i spółki, udział grupy GE w kapitale zakładowym spółki może znacząco wzrosnąć, nawet do ponad 90 proc., przy czym nie jest zamiarem grupy GE posiadanie tak znacznego udziału w kapitale zakładowym spółki – podał GE w wezwaniu. W ciągu dwóch lat od dnia przekroczenia progu 75 proc. głosów na walnym zgromadzeniu GE będzie zmniejszał udział w kapitale zakładowym. BPH wyemituje 66,9 miliona akcji na rzecz akcjonariuszy GE Money. Za jedną akcję GE Money jego akcjonariusze otrzymają 1,189 akcji powiększonego Banku BPH, a nie 0,825 jak zakładano wcześniej – poinformował dziś BPH.
Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA