fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Stopy bez zmian

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Główna pozostaje na poziomie 3,5 proc.
[b] [link=http://www.rp.pl/artykul/5,341468_Rada_konczy_z_obnizaniem_stop.html]Więcej[/link][/b]
- Dopiero jesienią pojawią się zapewne silniejsze sygnały, że konsumpcja słabnie i wtedy też Rada może wrócić na ścieżkę redukcji kosztu kredytu. Sądzę, że w tym cyklu łagodzenia polityki pieniężnej Rada może zdecydować się jeszcze na dwa cięcia, w sumie o 50 pkt. bazowych – komentuje decyzję Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Banku. Podobnego zdania jest Piotr Bielski, starszy ekonomista Banku Zachodniego WBK. - Sądzę, że po lecie jest szansa na dalsze łagodzenie polityki pieniężnej, na przykład w sytuacji gdyby okazało się, że inflacja zwolniła poniżej 3 proc., a wzrost w drugim kwartale spadł do zera – mówi.
- Rada ocenia prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej celu inflacyjnego za wyższe od prawdopodobieństwa, że inflacja będzie wyższa od celu - głosi komunikat RPP. - W ocenie Rady, dokonane obniżki stóp procentowych NBP wraz ze zmniejszeniem stopy rezerwy obowiązkowej będą sprzyjać powrotowi gospodarki na ścieżkę potencjalnego tempa wzrostu - podał Narodowy Bank Polski. Według Rady, część wskaźników koniunktury sygnalizuje pewną jej poprawę, choć nadal kształtują się one na niskim poziomie. [ramka][b]Stopy procentowe NBP:[/b] [b]Referencyjna:[/b] 3,5 proc. [b]Redyskontowa:[/b] 3,75 proc. [b]Lombardowa:[/b] 5 proc. [b]Depozytowa:[/b] 2 proc.[/ramka]
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA