fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Groźba śmierci dla Białorusinki

Nacjonaliści z Rosji wpadli w szał po ujawnieniu wideo z egzekucji w Czeczenii
„Przyjdzie do ciebie pułkownik Budanow (oskarżony o zamordowanie czeczeńskiej dziewczyny – red.), suko”. „Wkrótce w Internecie pojawi się nagranie, jak obcinają ci głowę”. „Kop sobie grób”. Takie pogróżki zaczęła dostawać białoruska blogerka Tatiana Jełowa po zamieszczeniu w Internecie filmu z egzekucji młodych rosyjskich jeńców w Czeczenii w 1999 roku. „Chciałabym wszystkich ostrzec. Nie popieram przemocy w Groznym, jednak dopóki w Czeczenii stacjonują rosyjskie wojska, dopóty zbrodnie będą się powtarzać” – napisała Jełowa (pseudonim Zmagarka). Wpis pobił rekordy popularności na rosyjskim portalu Yandex. Blogerka otrzymała ponad 2 tysiące komentarzy.
Film z egzekucji nie był żadną rewelacją. Wcześniej wykorzystał go białoruski reżyser Jurij Chaszczewatski w swoim dokumencie o zbrodniach wojennych. „Dla młodego pokolenia Rosjan, wychowanych na zwycięskich doniesieniach proputinowskiej telewizji, fragment wideo, na którym czeczeńscy bojownicy obcinają głowę rosyjskim chłopcom, był jednak szokiem” – napisała opozycyjna białoruska gazeta „Nasza Niwa”.
W odpowiedzi rosyjscy skinheadzi zamieścili na blogu Tatiany Jełowej zdjęcia zabitego czeczeńskiego przywódcy Asłana Maschadowa, masowych pogrzebów rozstrzelanych bojowników, których nogi były związane drutem kolczastym, oraz zwłoki gruzińskich żołnierzy, którzy zginęli w sierpniowej wojnie z Rosją o Osetię Południową. Kilku skinów zwróciło się do prokuratury w Mińsku, by wszczęła sprawę karną „o podżeganie do nienawiści wobec narodu rosyjskiego”. Śledczy jednak zainteresowali się tą sprawą i bez próśb internautów. Rosyjscy użytkownicy zażądali także od moderatorów LiveJournal, by usunęli wpis Białorusinki, jednak ci odmówili. Oprócz pogróżek na blogu Jełowej pojawiły się komentarze potępiające obie wojny w Czeczenii, w których – według szacunków blogerów zginęło 12 tysięcy rosyjskich żołnierzy i około 100 tysięcy czeczeńskich bojowników. „Sprawa blogerki pokazała, jak bardzo aktualna i bolesna jest sprawa Czeczenii, wewnętrznej rany Rosji” – napisała „Nasza Niwa”. W wywiadzie dla rozgłośni Echo Moskwy Tatiana Jełowa oświadczyła, że nie boi się pogróżek. Zapewniła też, że nie żałuje wpisu o Czeczenii. – Można udawać, że nic się nie dzieje, ale istnienie współczesnej Rosji polega właśnie na znęcaniu się władzy nad narodem – oświadczyła Białorusinka.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA