fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Order dla wroga Izraela

Centralna Rada Żydów w Niemczech organizuje na mnie nagonkę - Felicia Langer, obrońca praw człowieka
UNiesert
Przyznanie odznaczenia Felicii Langer wywołało oburzenie Żydów na całym świecie
– Walcząca, fanatyczna przeciwniczka Izraela – mówi o 79-letniej pani Langer wiceszef Centralnej Rady Żydów w Niemczech Dieter Graumann. Decyzją prezydenta Horsta Köhlera ta mieszkająca w Niemczech Żydówka i bojowniczka o prawa Palestyńczyków otrzymała właśnie federalny Krzyż Zasługi pierwszej klasy, czyli najwyższe niemieckie odznaczenie.
– Dla Żydów na całym świecie ta sprawa ma ogromne znaczenie. To papierek lakmusowy pokazujący, co się dzieje w Niemczech, dowodzący, że stosunek do Izraela jest tam coraz bardziej negatywny – mówi “Rz” Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce. Urodzona w Polsce adwokat zasłynęła w Izraelu jako jeden z najbardziej nieprzejednanych krytyków państwa żydowskiego. Przed sądami broniła Palestyńczyków, pisząc jednocześnie demaskatorskie książki o łamaniu praw człowieka przez Izrael. – Do końca lat 90. była po prostu obrońcą palestyńskich terrorystów. Potem przeprowadziła się do Niemiec, gdzie stała się ikoną środowisk antyizraelskich – mówi Weiss.
Od 1990 roku Langer mieszka w Tybindze. Przenosząc się do Niemiec, wyznała, że ma już dość Izraela. “Postanowiłam, że nie będę już dłużej listkiem figowym dla tego systemu” – powiedziała w wywiadzie dla “Washington Post”. Ostatnio była pani mecenas zaczęła porównywać politykę izraelską wobec Palestyńczyków z Holokaustem. – W ciągu ostatnich 25 lat nikt nie uczynił Izraelowi więcej szkody niż ta domniemana obrończyni praw człowieka – powiedział Ralph Giordano, znany niemiecki pisarz i publicysta pochodzenia żydowskiego. Zapowiedział, że jeżeli Köhler nie odbierze Langer orderu, to odeśle mu swój Krzyż Zasługi. Tym samym grożą też historyk Arno Lustiger oraz Motke Szomrat, były więzień nazistów, a potem wieloletni przewodnik niemieckich wycieczek po Izraelu, bardzo popularny wśród turystów znad Renu. – Ona chwali Ahmeadineżada (prezydent Iranu – red.) i wspiera go. Wspiera nowego Hitlera, który chce zniszczyć Izrael! – mówił dziennikowi “The Jerusalem Post”, nie kryjąc oburzenia. Szomrat wezwał Żydów na całym świecie do zwracania niemieckich orderów Köhlerowi. Pomysł podchwycił Yves Pallade, jeden z szefów wpływowej organizacji żydowskiej B’nai B’rith. Według niego Krzyż Zasługi powinni zwracać nie tylko Żydzi. – Niech wszyscy kawalerowie nagrodzeni tym orderem, którym naprawdę zależy na zwalczaniu antysemityzmu, rozważą zwrot odznaczenia, chyba że niemieckie władze zmienią zdanie i odwołają swą decyzję – wezwał. Protestują też środowiska żydowskie w innych krajach. Amerykański Komitet Żydowski wysłał list do Köhlera, przypominając, że swego czasu Langer chwaliła władze NRD. “Przez całe lata głosiła apologię reżimu, który sprowadził niewypowiedziany strach i biedę na obywateli wschodnich Niemiec” – czytamy w liście. Według Felicii Langer Centralna Rada Żydów w Niemczech, będąca “lobby Izraela” w tym kraju, prowadzi przeciw niej zorganizowaną nagonkę. – Chodzi o to, by zamknąć usta ludziom krytykującym w Niemczech Izrael – powiedziała. Panią adwokat wspiera Boris Palmer, burmistrz Tybingi z Partii Zielonych. – Ona nie jest żadną antysemitką, tylko uczciwą i zacną bojowniczką o pokój i prawa człowieka – powiedział. Oliwy do ognia dolała irańska rządowa telewizja Press TV. Z radością doniosła, że “Niemcy uhonorowały izraelską antysyjonistkę Langer”, i poświęciła jej pełen pochwał materiał. Mecenas mówiła wcześniej, że choć nie zgadza się z wieloma słowami prezydenta Mahmuda Ahmadineżada, to “ma on rację, gdy mówi o cierpieniu Palestyńczyków”. [i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora: [mail=m.szymaniak@rp.pl][/mail]m.szymaniak@rp.pl[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA