Spadki i darowizny

Czy drugi mąż matki ma prawo do spadku po dziecku z jej pierwszego małżeństwa?

[b]Po śmierci ojca dom został podzielony między moją mamę, mnie i mojego brata na trzy części. Matka po trzech latach wyszła po raz drugi za mąż, przy czym nie było przysposobienia. Dwa lata temu zmarł mój brat. Czy drugi mąż matki będzie dziedziczył po moim bracie?[/b]
[b]Nie.[/b] Drugi mąż nie przysposobił dziecka z pierwszego małżeństwa żony, więc nie będzie po nim dziedziczył. Zakładamy, że nie było testamentu i mają zastosowanie przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=240B261D1EC214538B9CE9CEC3FDBC78?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] regulujące dziedziczenie ustawowe.
Ponieważ śmierć brata nastąpiła przed nowelizacją kodeksu cywilnego z 2 kwietnia 2009 r., należy stosować stare przepisy. Jeśli więc zmarły brat nie miał żony ani dzieci, które by dziedziczyły po nim w pierwszej kolejności, to do dziedziczenia powołani są rodzice – w tym przypadku matka i rodzeństwo zmarłego (art. 932 kodeksu cywilnego). [b]W opisanej sytuacji, część należną bratu po śmierci ojca, dzielimy na pół między matkę zmarłego i żyjącego brata.[/b] [b]Gdyby natomiast brat zmarł dzisiaj, to miałyby zastosowanie znowelizowane przepisy kodeksu cywilnego[/b]. W takiej sytuacji, gdy nie ma małżonka ani dzieci, którzy dziedziczyliby jako pierwsi, do [b]dziedziczenia powołani są rodzice i dziedziczą oni po połowie[/b] (art. 932 § 3 kodeksu cywilnego). Ponieważ ojciec zmarł przed swoim dzieckiem, to udział, jaki by mu przypadał, przypadnie rodzeństwu, w tym wypadku żyjącemu bratu (art. 932 § 4 kodeksu cywilnego). [b]W tym wypadku więc nic by się nie zmieniło; spadek po połowie dziedziczyliby matka i brat zmarłego.[/b] [i]Prosimy również o zapoznanie się z serwisem: [link=http://www.rp.pl/temat/64135.html]rp.pl » Prawo » Prawo Kowalskiego » Spadki i darowizny[/link][/i]

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL