Kiedy odsetki od kredytu są kosztem

Oboje z żoną kupiliśmy dom. Chcemy go wykorzystywać w naszej działalności gospodarczej. Jednak na zakup domu musieliśmy zaciągnąć kredyt w banku. Czy możemy wrzucić w koszty spłatę kredytu i odsetek od niego?
Najkrócej rzecz ujmując, nie da się zaliczyć do kosztów podatkowych spłaty kapitału (z jednym wyjątkiem, o czym dalej), natomiast będą kosztem odsetki, z tym że nie zawsze powiększą one koszty bezpośrednio (czasami trzeba to zrobić w formie odpisów amortyzacyjnych).Zacznijmy od spłaty kapitału. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od pożyczek (kredytów). Zasadniczo więc spłaty kapitału nie wrzucimy w koszty, z jednym wyjątkiem – od 1 stycznia 2009 r. do kosztów podatkowych zaliczymy różnicę między kwotą zwrotu kapitału a kwotą otrzymanej pożyczki, gdy pożyczka (kredyt) jest waloryzowana kursem waluty obcej. Innymi słowy, gdy złoty słabnie i z tego powodu musimy spłacać wyższe raty, to różnicę między kwotą zwrotu kapitału a kwotą otrzymanej pożyczki zaliczamy do kosztó...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL