fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Pokusa i niewiedza w Afryce

Autor: jonrawlinson
Flickr
O ile tempo rozprzestrzeniania się wirusa HIV na Czarnym Lądzie jest bardzo szybkie, o tyle sytuacja panująca pod tym względem wśród afrykańskich gejów jest po prostu przerażająca. Dowodów na to dostarczyła najnowsza publikacja „Lancetu”.
Jak obliczyli naukowcy z Oxford University, wskaźnik zakażeń groźnym wirusem wśród homoseksualistów jest w niektórych państwach subsaharyjskiej Afryki dziesięć razy wyższy niż wśród mężczyzn heteroseksualnych.
– Problem ten jest napędzany niechęcią, zarówno na poziomie kulturowym, religijnym, jak i politycznym, przed tym, by zaakceptować gejów jako równych członków społeczeństwa – mówi główny autor badań dr Adrian Smith.
Homoseksualni mężczyźni są izolowani i prześladowani, co z kolei prowadzi do podejmowania przez nich ryzykownych zachowań seksualnych. A więc takich, które sprzyjają zakażeniu.
Co gorsza, zagrożenie rozprzestrzenianiem się epidemii nie ogranicza się tylko do tej grupy. Z lęku przed społecznym napiętnowaniem homoseksualiści najczęściej ukrywają się ze swoją orientacją. Regułą jest, że wchodzą w legalne związki z kobietami i posiadają dzieci. Ale jednocześnie nie rezygnują z utrzymywania stosunków seksualnych z innymi mężczyznami.
– Większość z nich wie o tym, że HIV można się zakazić podczas stosunku z chorą kobietą – tłumaczy George Kanuma, aktywista praw gejowskich z Burundi. – Niestety, często nie są oni jednocześnie świadomi tego, że podobne niebezpieczeństwo grozi również podczas uprawiania seksu z innym chorym mężczyzną.
Brak tak podstawowej wiedzy z zakresu profilaktyki HIV/AIDS to zdaniem badaczy najlepszy dowód na to, że potrzeba dodatkowych akcji edukacyjnych skierowanych do tej grupy społecznej.
Szacuje się, że w tej chwili z wirusem HIV żyje na świecie 33 mln ludzi, z czego aż dwie trzecie w subsaharyjskiej Afryce.
[i]Więcej na stronie Światowej Org. Zdrowia: [link=http://www.who.int/topics/hiv_aids]www.who.int/topics/hiv_aids[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA