fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Operatorzy ścigają się na szybki dostęp do Internetu

Fotorzepa, Darek Golik
Operatorzy wprowadzają nowe, szybsze usługi dostępu do sieci. Neostrada ma przyspieszyć do 20 Mb/s
W październiku w ofercie Telekomunikacji Polskiej pojawią się dwa nowe pakiety usług dostępu do Internetu, o prędkości 10 i 20 Mb/s. O planach TP „Rz” informowała jeszcze przed ich ujawnieniem. [wyimek]30 Mb/s - to najszybszy dostęp do Internetu, jaki można wykupić za mniej niż 100 zł. Oferuje go UPC [/wyimek]
Według nieoficjalnych informacji, jakie dochodzą od operatora, w umowach terminowych miesięczny abonament wyniesie ok. 130
– 140 zł za usługę 10 Mb/s i 150 – 160 zł za usługę 20 Mb/s.
Do tej pory TP oferowała mizerne 6 Mb/s, podczas gdy sieci kablowe sprzedają już usługi dostępowe o prędkości 10 – 30 Mb/s. Powodem jest niższa wydajność sieci TP i gorsza jakość kabli telefonicznych. Już dzisiaj narodowy operator ma kłopoty ze świadczeniem usług 6 Mb/s. Na szczęście TP nie musi się obawiać szturmu klientów. Usługi internetowe za cenę wyższą niż 100 zł miesięcznie cieszą się niewielkim zainteresowaniem polskich konsumentów. W TP najlepiej sprzedają się teraz pakiety 1 i 2 Mb/s w cenie 64 – 79 zł miesięcznie.
Na prędkości internetowych usług ściga się z narodowym operatorem Netia. W tym tygodniu wprowadziła do oferty pakiet 8 Mb/s po stosunkowo przystępnej cenę ok. 80 zł. Już wcześniej Netia oferowała 16 Mb/s, ale za prawie 160 zł.
Wszystkie firmy telekomunikacyjne borykają się z ograniczeniami technologii ADSL, z której korzystają do świadczenia usług internetowych. Bez znaczących inwestycji w modernizacje sieci zaoferowanie na masową skalę usług ponad 15 – 20 Mb/s jest niemożliwe.
W lepszej sytuacji są sieci telewizji kablowej, które dzisiaj wdrażają technologię pozwalającą im przekroczyć barierę 100 Mb/s. Niedawno UPC Polska w ramach promocji przeceniło pakiet 30 Mb/s poniżej 100 zł miesięcznie.
Kraje Europy Zachodniej poszły już dalej. W Wielkiej Brytanii najtańsze usługi zaczynają się na prędkościach 8 – 10 Mb/s, a we Francji 18 – 28 Mb/s.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA