fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Piękna modelka ze starego obrazu

ITI CINEMA
Do najbardziej znanych obrazów holenderskiego malarza Johannesa Vermeera (1632 – 1675) należy studium portretowe „Dziewczyna z perłą”. Pytanie, kim jest osoba przedstawiona na tym obrazie, nurtuje do dziś historyków sztuki.
Własną wersję przedstawiła angielska pisarka Tracy Chevalier. Ekranizację jej powieści powierzono debiutującemu w kinie Peterowi Webberowi.Siedemnastoletnia Griet (Scarlett Johansson), by pomóc swej rodzinie, zostaje służącą w domu malarza Vermeera (Colin Firth), prowadzonego żelazną ręką przez jego teściową. Dziewczyna czuje się tam obco, dokuczają jej rozpieszczone dzieci artysty, a jego żona w zaawansowanej ciąży spogląda na nią podejrzliwie.
Griet wzbudza zainteresowanie malarza, który mimo dzielących ich różnic (pochodzenie, wiek) dostrzega w niej pokrewną duszę, z czasem asystentkę przy mieszaniu farb, a wreszcie źródło natchnienia.„Dziewczyna z perłą” w niewielkim stopniu przypomina typową biografię. Ważniejsze od życia artysty są tu jego warsztat, żmudne prace nad osiągnięciem pożądanego koloru, sposoby uzyskania odpowiedniego światłocienia i kompozycji. Nie ma dramatycznych wydarzeń. Emocje i uczucia są świadomie tłumione, możemy się ich tylko domyślać. [i]niedziela | Dziewczyna z perłą
0.50 | tvp 1 | dramat kostiumowy, W. Bryt., Luksemburg 2003[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA