fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Parlament przyjął kontrowersyjną ustawę

Litewski Sejm odrzucił wczoraj weto byłego prezydenta Valdasa Adamkusa. Tym samym przyjął budzącą kontrowersje ustawę o “prawie do ochrony nieletnich przed szkodliwym wpływem dostępu do informacji publicznej” zakazującą reklamy homoseksualizmu.
Za jej przyjęciem głosowało 87 posłów z 141 zasiadających w litewskim parlamencie. Przeciwnych było sześciu, a 25 wstrzymało się od głosu. Reszta nie wzięła udziału w głosowaniu.
Ustawa, która wejdzie w życie 1 marca 2010 roku, uznaje, że wszelkie publikowane materiały, zawierajace pochwałę stosunków homoseksualnych, biseksualnych i poligamicznych, wpływają negatywnie na zdrowie psychiczne oraz rozwój nieletnich. W ten sam sposób nowy akt prawny ocenia materiały, które ukazują stosowanie przemocy, wywołują strach, zachęcają do hazardu bądź idealizują narkotyki, alkohol lub działania przestępcze. Nowa ustawa nie przewiduje jednak konkretnych sankcji dla osób, które nie będą jej przestrzegać. Organizacje ochrony praw człowieka, w tym Amnesty International, twierdzą, że “instytucjonalizuje ona homofobię”. Nowa prezydent Dalia Grybauskait? powiedziała przed zaprzysiężeniem, że także jej zdaniem nowa ustawa “zawiera elementy homofobiczne”. Zgodnie z konstytucją będzie musiała ją jednak podpisać. Partia Ruch Liberałów zapowiedziała już, że zaskarży ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA