fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie z rynku

Używane kontra nowe

Czego klient wymaga od dewelopera? Nie trzeba robić badań, aby wiedzieć, że najważniejsze dla osoby kupującej mieszkanie na rynku pierwotnym jest to, by deweloper wybudował mieszkanie na czas, za umówioną cenę i spodziewanej jakości. To jednak tylko podstawowe oczekiwania.
Z badań GfK Polonia i Muratora EXPO wynika, że osoby biorące pod uwagę kupno nowego M mają dodatkowe potrzeby. Np. 56 proc. potencjalnych klientów rozważa zakup mieszkania wykończonego pod klucz. Autorzy badań twierdzą, że zestawiając te oczekiwania z ofertą deweloperów, widać, że „branża niedostatecznie wykorzystuje możliwości, jakie daje wprowadzenie opcji mieszkania pod klucz”.
Podobnie jest z ofertami typu „kup dom w cenie mieszkania”. Wspomniane badania pokazują, że od listopada ub.r. do kwietnia br. grono osób zainteresowanych taką zamianą wzrosło z 37 do 46 proc. Jednak według GfK deweloperzy i banki z dużą ostrożnością podchodzą do realizacji i finansowania budów osiedli domów na przedmieściach, uznając je za bardziej ryzykowne. Jeśli zatem oferta deweloperska nadal będzie się rozmijać z oczekiwaniami klientów, rynek wtórny będzie jeszcze większą konkurencją. Szczególnie nowe nieruchomości z drugiej ręki – maksymalnie dziesięcioletnie. Już teraz – jak podają GfK Polonia i Murator Expo – wśród badanych poszukujących mieszkania w Warszawie średnio 69 proc. osób rozważa zakup lokalu na rynku wtórnym, a tylko 23 proc. odrzuca taką możliwość.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA