Menedżer na kontrakcie to nie przedsiębiorca

www.sxc.hu
Czy przychody uzyskane z kontraktu menedżerskiego należy wliczać do wykonywanej działalności gospodarczej? Jak należy je rozliczać w zeznaniach rocznych? Czy można płacić od nich podatek liniowy?
[b]Nie[/b] Przychody, które czytelnik będzie uzyskiwał w związku z zawartą umową o zarządzanie przedsiębiorstwem w imieniu jego właściciela, będą traktowane jak przychody z działalności wykonywanej osobiście i jako takie powinny być obowiązkowo opodatkowane za pośrednictwem płatnika. Usługi te nie mogą być zaliczone do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, a tym samym opodatkowane 19-proc. podatkiem liniowym.Zgodnie z art. 13 pkt 9 ustawy o PIT za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.Jak zauważyła[b] Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 10 marca 2009 r. (ITPB1/415-796/08/HD)[/b], wyodrębnienie wśród przychodów z działalności wykonywanej osobiście tych z k...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL