fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

Wymiana prezesa Carrefour Polska

Sklep Carrefour na warszawskim Bemowie
Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Gilles Roudy nie jest już szefem trzeciej co do wielkości sieci handlowej w kraju. Powodem mogły być jej wyniki – złe nawet na tle kulejącej branży
– Gilles Roudy pełnił funkcję prezesa do 30 czerwca. Od 1 lipca jego obowiązki przejął Jean Anthoine, dotychczasowy prezes Carrefour w Bułgarii. Prezes Gilles Roudy opuścił grupę Carrefour – potwierdza nasze informacje Maria Cieślikowska, rzecznik Carrefour Polska.
Francuska sieć nie podaje powodów decyzji. – Prezes miał nie zgadzać się ze strategią grupy. Może też został do ustąpienia zmuszony, bo centrala nie jest zadowolona z wyników – mówi rozmówca „Rz”. A te rzeczywiście są marne. W IV kwartale 2008 r. sprzedaż w Polsce (liczona przy stałych kursach walutowych) spadła w skali roku o 2,3 proc., niewiele lepszy był tegoroczny pierwszy kwartał ze spadkiem o 1,6 proc. To wpłynęło na plany sieci. Jeszcze kilka miesięcy temu Carrefour zapowiadał kolejne inwestycje – otwarcie w tym roku czterech hipermarketów oraz ok. 50 supermarketów Carrefour Express i sklepów osiedlowych Carrefour 5 minut. Teraz zamiast otwarć sieć przymierza się do likwidacji placówek – chce zamknąć ok. 25 sklepów z najsłabszymi wynikami.
Pod względem sprzedaży Carrefour jest trzecią co do wielkości siecią handlową w Polsce za Biedronką i Tesco. Jakie są wyniki wicelidera, jeszcze nie wiadomo, natomiast Biedronka wciąż informuje o dużym wzroście sprzedaży. Biedronka należy jednak do segmentu dyskontów, które w kryzysie cieszą się coraz większą popularnością. Według firmy PMR wzrost sprzedaży detalicznej w Polsce wyniesie w tym roku od 3 do 5 proc. Jeżeli jednak uwzględnić wciąż wysoką inflację (która w I półroczu przekroczy zapewne 3 proc.), wzrost obrotów handlu będzie minimalny.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA