fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Górnicy piszą do Pawlaka

Górnicza „S” wysłała w poniedziałek pismo do wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Górnicy chcą szybkiego spotkania dwustronnego
"Na swym ostatnim posiedzeniu Rada Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność” dokonała analizy aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej w sektorze górnictwa węgla kamiennego. Niestety, wnioski które nasuwają się po ocenie aktualnej sytuacji w górnictwie są bardzo niepokojące. Jednocześnie brak jest perspektyw funkcjonowania branży w przyszłości” – czytamy w liście.
Zdaniem przedstawicieli „S” sektor górnictwa węgla kamiennego znajduje się w coraz trudniejszej sytuacji ekonomicznej. „Niewątpliwie jedną z przyczyń tych trudności jest recesja gospodarcza, która coraz bardziej wpływa na funkcjonowanie spółek węglowych. Należy jednak podkreślić, że w dużej części obecne trudności funkcjonowania branży górniczej związane są z brakiem realizacji rządowej strategii funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego (brak dokapitalizownia Kompanii Węglowej S.A, brak próby realizacji zapisów dotyczących struktury organizacyjnej sektora) brakiem gwarancji środków finansowych na inwestycje początkowe w górnictwie, wynikających z zapisów ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 – wymieniają związkowcy „S” w piśmie. Podnoszą jednocześnie kwestie wysokich podatków dla branży oraz brak działań wspierających sektor, choć na takie wsparcie pozwala Komisja Europejska. „Z dużym niepokojem obserwujemy brak zdecydowanych działań ze strony Rządu RP dotyczących możliwości przedłużenia funkcjonowania dyrektywy Komisji Europejskiej nr 1407/2002. Brak możliwości przedłużenia ww. dyrektywy w powiązaniu z restrykcyjnymi, a popieranymi przez Rząd RP zapisami „pakietu klimatycznego” może spowodować katastrofalne skutki społeczne” – czytamy w liście. Górnicy „S” chca jak najszybszego spotkania z wicepremierem Pawlakiem.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA