fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Konkurenci Starówki

Uczestnicy wycieczki po Bielanach zobaczą m.in. pokamedulski kościół
Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Barokowy kościół i pustelnia na Bielanach. Pałacyk Ksawerego Pusłowskiego na Ksawerowie. Rewitalizowana ulica Ząbkowska. Bazylika księży salezjanów przy ul. Kawęczyńskiej.
W każde z tych niezwykłych miejsc dotrą uczestnicy bezpłatnych wycieczek organizowanych przez Fundację Centrum Europy we wszystkie soboty lipca i sierpnia. Na Żoliborz, Pragę i Mokotów zawiozą chętnych zabytkowe autobusy komunikacji miejskiej. Ze względu na wygląd popularne przed laty jelcze zwane są ogórkami.
– Nasz projekt, realizowany we współpracy z Biurem Kultury Urzędu Miasta, to zmodyfikowana i rozszerzona wersja ubiegłorocznych wypadów na Pragę zabytkowymi tramwajami – wyjaśnia Michał Kowalczyk z Fundacji Centrum Europa. – „Ogórki“ są równie atrakcyjne pod względem historycznym, a dojechać nimi można również tam, gdzie nie ma tramwajowych szyn. Trasy przejazdów zostały tak ułożone, by pokazać uczestnikom wycieczki nie tylko przeszłość, ale i współczesność trzech warszawskich dzielnic i ich zabytków.
Inauguracyjne wyprawy na Żoliborz i Pragę poprowadzi 4 lipca Michał Pilich. Znany varsavianista jest autorem wszystkich tras przejazdu „ogórków“. Z jego wskazówek korzystają inni biorący udział w projekcie przewodnicy. Komentarzami i anegdotami raczyć będą wycieczkowiczów zarówno w czasie jazdy autobusem, jak i podczas kończącego każdą wycieczkę spaceru. Pod ich przewodnictwem chętni zajrzą m.in. do Cytadeli, pospacerują po parku Królikarni i odwiedzą jeden z największych i najpiękniejszych warszawskich kościołów – bazylikę księży salezjanów przy ul. Kawęczyńskiej. Większość z zaplanowanych wycieczek odbywać się ma według tego samego schematu. Zdarzą się jednak wyjątki. – 1 sierpnia trasy wszystkich przejazdów uwzględnią miejsca związane z powstaniem warszawskim – obiecuje Michał Kowalczyk. Organizatorzy myślą także o dzieciach. – Mamy nadzieję, że tak jak w ubiegłym roku uda nam się zorganizować przejazdy dedykowane najmłodszym – mówi Kowalczyk. – Odbędą się one w wybrane soboty sierpnia. [i]Warszawa Mniej Znana, przejazdy zabytkowymi autobusami połączone ze zwiedzaniem, wstęp wolny, każda sobota lipca i sierpnia, trasy: pl. Piłsudskiego – Żoliborz, godz. 10, pl. Piłsudskiego – Mokotów, godz. 12, pl. Piłsudskiego – Praga, godz. 14[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA