fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Porozumienia nadal żyją

Przed wejściem w życie ustawy w firmie zawarto porozumienie na podstawie art. 24 ustawy, dzięki czemu wyłączono jej stosowanie. Co stanie się z nim po wejściu w życie nowelizacji?
[b]Odpowiada Marcin Wojewódka - radca prawny, współautor komentarza do ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji z 7 kwietnia 2006 roku:[/b]Co do zasady nic się nie stanie. Nie znam treści tego porozumienia i nie wiem, czy nie ma tam postanowień regulujących tę kwestię. Zakładając jednak, że nie ma tam żadnych zapisów, porozumienia zawarte między pracodawcami i związkami zawodowymi pozostają ważne. Nowelizacja ustawy nie zmienia art. 24 ani nie znosi tych porozumień. Trudno też z samego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wyczytać utratę ich ważności, bo TK nie wypowiadał się o nich. Można jednak argumentować, że skoro usunął uprzywilejowanie związków zawodowych przy powoływaniu rad pracowników, to konsekwentnie należałoby przyjąć brak prymatu związkowego przy możliwości wyłączenia stosowania ustawy.[b] Czy po wejściu w życie nowelizacji pracodawca może rozwiązać takie porozumienie, powołując się na wskazaną w art. 24 ust....
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA