Finanse

Mały, ale jednak wzrost

Polska nie jest jeszcze w recesji – twierdzi premier. Podobnego zdania są ekonomiści i GUS
– Polska być może będzie jednym z trzech krajów Unii, który odnotuje lekki wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale roku – oświadczył podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk.
Wcześniej to samo zapowiedział minister finansów Jacek Rostowski. Z kolei zdaniem wiceprezes GUS Haliny Dmo- chowskiej, ostrożnie szacując, dynamika PKB w I kw. nie będzie ujemna. Oficjalne dane na ten temat urząd poda w piątek. Ekonomiści ankietowani przez „Rz” zakładają wzrost PKB w I kw. o 0,3 proc. Nie wszyscy są jednak optymistami. – W pierwszym i w drugim kwartale roku dynamika PKB w ujęciu rocznym będzie ujemna – twierdzi Maciej Krak, ekonomista Fundacji CASE. Fundacja przewiduje, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku PKB spadł o 1,3 proc. w relacji rocznej, a w II kwartale będzie to pół proc.
Podczas konferencji premier odniósł się także do propozycji prezydenta dotyczących obniżki VAT. Lech Kaczyński zasugerował obniżenie VAT z 22 do 18 – 19 proc. i podniesieniu kwoty wolnej od podatku dla najbiedniejszych. – Proponowanie radykalnego obniżenia VAT musiałoby oznaczać zrujnowanie budżetu państwa – ocenił Tusk. – Nie pracujemy nad żadnymi zmianami w podatkach – zapewnił Szymon Milczanowski z Ministerstwa Finansów. Dodał, że obniżka VAT o jeden punkt procentowy oznaczałaby niższe wpływy do budżetu o minimum 4,5 mld zł. I bez tego ekonomiści uważają, że tegoroczny budżet może się niedomknąć. Według szacunków zabraknie w nim od 20 do 35 mld zł. Większym optymistą jest Wojciech Misiąg z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Wyliczył on, że budżetowi może zabraknąć tylko 5 mld zł. – Nie oznacza to konieczności zwiększania deficytu. Nie ma też zagrożeń dla sektora finansów publicznych, którego deficyt wyniesie 3,7 proc. PKB – prognozuje Misiąg.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL