fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustrój i kompetencje

Czy statut może mieć preambułę

Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Czy dopuszczalne jest zamieszczenie w statucie miasta tekstu preambuły, mając przy tym na uwadze przepis § 11 rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 20 czerwca 2002 r. w sprawie zasad techniki prawodawczej, a z drugiej strony praktykę w niektórych gminach?
Preambuła to wstęp do aktu prawnego. Zwykle ma znaczenie polityczne, opisuje motywy wydania danego aktu oraz cele, jakim powinien on służyć. Co prawda z jej treści nie wynikają żadne określone nakazy postępowania dla adresatów aktu, ale może ona stanowić istotny element w procesie wykładni jego treści właściwej. Jeżeli zatem będziemy preambułę traktowali zgodnie z tym stanowiskiem, to moim zdaniem § 11 rozporządzenia w sprawie zasad techniki prawodawczej nie jest przeszkodą w jej zamieszczeniu jako wstępu do statutu gminy, który jest przecież aktem prawa powszechnie obowiązującego.
[i]Podstawa prawna:
– § 11 załącznika do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=000B3A528F8B24CF35137223398CFC51?id=166317]rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 20 czerwca 2002 r. w sprawie zasad techniki prawodawczej (DzU nr 100, poz. 908)[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA