fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Orzecznictwo

Specpomostówki dla przedszkolanek

Fotorzepa, Darek Golik
Ze świadczeń kompensacyjnych będą mogli skorzystać także nauczyciele zatrudnieni w niepublicznych przedszkolach
Ustawa z 23 kwietnia 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych takiego prawa im odmawiała. Odpowiednią poprawkę do niej przyjął na wczorajszym posiedzeniu Senat.
Ma to związek z [b]wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 24 kwietnia 2009 r. (sygn. K 65/07)[/b]. Trybunał zakwestionował przepis pozbawiający nauczycieli z tych placówek prawa do wcześniejszej emerytury z art. 88 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=53C52A7524A3C19F2E8C149F98400011?id=182007]Karta nauczyciela[/link].
Senat uznał, że także w wypadku świadczeń kompensacyjnych nie należy różnicować uprawnień nauczycieli ze względu na publiczną lub niepubliczną sferę zatrudnienia. Senatorowie nie zdecydowali się natomiast na pogorszenie warunków przechodzenia na świadczenia kompensacyjne.
Poparcia izby wyższej nie zyskała poprawka Komisji Nauki, Edukacji i Sportu, która przewidywała skrócenie do 2028 r. okresu, w którym nauczyciele będą mogli na nie przechodzić. Będzie to więc możliwe najpóźniej w 2032 r.
Świadczenia kompensacyjne będą wypłacane w takiej samej wysokości jak emerytury pomostowe. Przepadła bowiem także komisyjna poprawka, która przewidywała zredukowanie ich do 80 proc. tej kwoty (co stanowiłoby powrót do tego, co proponował rząd). Świadczenie będzie więc obliczane – tak jak pomostówka – na podstawie zwaloryzowanych składek i kapitału początkowego podzielonych przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku 60 lat.
Senatorowie nie usunęli natomiast z ustawy zakazu zarobkowania w oświacie. Świadczenie będzie więc zawieszane bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu w razie podjęcia przez uprawnionego pracy w placówkach, które wymienia art. 1 Karty nauczyciela. W wypadku pracy poza szkolnictwem będzie zawieszane lub zmniejszane podobnie jak emerytura.
Pozostałe zmiany mają charakter redakcyjny lub porządkujący. Teraz senackie poprawki musi zaakceptować Sejm.
Przypomnijmy, że na świadczenie kompensacyjne będzie mógł przejść nauczyciel z 30-letnim stażem ogólnym, w tym 20 latami pracy nauczycielskiej, w wieku 55 lat, pod warunkiem że zrezygnuje z pracy w szkole. Od 2015 r. wymagania co do wieku będą rosnąć.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA