Teatr

Pozytywne szaleństwo

W spektaklu występują m.in. Monika Gruda i Adrian Perdjon
Życie Warszawy, Jak Jakub Ostałowski
Twórcy Teatru Praskiego marzą o otwarciu własnej siedziby przy ulicy Kępnej 6. Ale póki prace adaptacyjne nie dobiegną końca, występują gościnnie na innych warszawskich scenach. Najnowszy spektakl składający się z dwóch jednoaktówek – „Niedźwiedź” i „Oświadczyny” – pokażą w Teatrze Ochoty.
Reżyser Marcin Kwaśny połączył je wspólnym tytułem „Wariactwa według Czechowa”.
– Bohaterowie tych sztuk z pozoru są zdystansowani od życia i kierują się zdrowym rozsądkiem, przy zderzeniu wzajemnych postaw i osobowości ulegają burzy uczuć na tyle silnej, że ta rodzi w nich pewien rodzaj „pozytywnego szaleństwa” lub, jeśli można mi użyć młodzieżowego slangu, rodzaj „zakręcenia” – mówi Marcin Kwaśny. – Bohaterowie sami się temu szaleństwu w sobie dziwią, ale wyjść z niego nie mogą. „Niedźwiedź” opowiada o miłosnych perypetiach pewnej młodej, atrakcyjnej wdowy i gburowatego porucznika. Z jednej strony oboje są silni, żywiołowi, temperamentni, z drugiej – nieufni, bojący się odtrącenia i samotności.
Bohaterowie „Oświadczyn” nie potrafią się porozumieć, wysłuchać drugiego człowieka. Przeświadczeni o własnej nieomylności brną w awantury. Obie jednoaktówki połączą ci sami wykonawcy. Monika Gruda najpierw zagra wdowę Helenę, potem egocentryczną Natalię. – Moje bohaterki inaczej patrzą na świat, mają inne potrzeby życiowe i różne sposoby bycia – wyjaśnia aktorka. – Metamorfoza z jednej postaci w drugą sprawia mi niesamowitą przyjemność. Niedzielny spektakl opatrzony będzie audiodeskrypcją dla osób niewidomych i słabowidzących. [i]„Wariactwa według Czechowa”, jednoaktówki Antoniego Czechowa, reż. Marcin Kwaśny, wyk. Monika Gruda, Adrian Perdjon, Marcin Kwaśny, Teatr Ochoty, Warszawa, ul. Reja 9, bilety: 40 zł, rezerwacje: tel. 022 825 85 44, premiera: piątek (15.06), godz. 19, spektakle: sobota (16.06), niedziela (17.06), godz. 19.[/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL