fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Architektura

Przyznano Nagrodę im. Miesa van der Rohe

Nagrodzony budynek
AFP
Budynek opery w Oslo, zaprojektowany przez norweską pracownię architektoniczną Sn?hetta, otrzymał Nagrodę im. Miesa van der Rohe 2009, najważniejsze wyróżnienie architektoniczne w Europie.
Budynek ulokowany w centralnej części Oslofiordu przypomina nadmorski brzeg skalny obmywany przez fale, nawiązuje bezpośrednio do krajobrazu norweskich fiordów. Kamienny dach, wykonany z 36 tysięcy części, łagodnie opada ku wodom zatoki, łącząc się z nimi w jedną całość. Pełni jednocześnie rolę spacerowej platformy przeznaczonej zarówno dla gości opery, jak i mieszkańców miasta. Wnętrze budynku wykończone jest głównie drewnem wykańczanym przy użyciu tradycyjnych technik szkutniczych. Budynek ukończono w 2007 roku.
Nagrodę przyznaje co dwa lata Komisja Europejska i Fundacja Miesa van der Rohe budynkom znajdującym się w UE oddanym do użytku w ciągu dwóch lat poprzedzających rok przyznania nagrody. W ostatnich latach uhonorowano m.in. budynek centrum sztuki współczesnej MUSAC pracowni Mansilla & Tunon i Ambasadę Holenderską w Berlinie zaprojektowaną przez OMA Rema Koolhaasa.
Biuro projektowe Snøhetta najbardziej znane jest z gmachu nowej Biblioteki Aleksandryjskiej postawionego w 2002 roku na pamiątkę największej starożytnej biblioteki, która spłonęła w I w. p.n.e.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA