fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Słaby początek tygodnia

Indeks największych spółek na GPW stracił 1,2 proc. Skala przeceny była więc stosunkowo niewielka, co może wskazywać, że inwestorzy w Warszawie liczą na dalsze zwyżki.
Rzeczpospolita
Poniedziałek na giełdach pod znakiem spadków cen. Nad światowymi rynkami akcji wciąż wisi groźba większej korekty, a to odstrasza nowy kapitał przed zaangażowaniem
Wczorajsza sesja, znów dzięki walorom KGHM, rozpoczęła się od zwyżek. Szybko jednak gracze zaczęli realizować zyski i indeks największych firm znalazł się pod kreską.
Chętnych do handlu było niewielu, co można wiązać z przypadającym na ten tydzień wysypem raportów za I kwartał. Inwestorzy będą chcieli poznać dokonania emitentów i dopiero w razie potrzeby korygować zawartość swoich portfeli. Obroty na koniec dnia nie przekroczyły 1,3 mld zł. Wpływ na notowania zdaniem analityków mogły mieć tracący na wartości złoty oraz pogorszenie klimatu inwestycyjnego na świecie.
Na koniec dnia WIG20 spadł o 1,2 proc., w czym istotny udział miały akcje TP, PKN Orlen i Pekao. Korekta notowań ominęła natomiast akcje mniejszych firm, dla których sesja zakończyła się neutralnie.
Bardzo dobry dzień mieli wczoraj akcjonariusze Seco/Warwick. Po publikacji wyników finansowych akcje spółki zyskały 21,5 proc. (analiza poniżej). Na przeciwnym biegunie znalazły się walory Wasko (dawna Hoga). Kurs spadł o 12,4 proc., po tym jak spółka podała, że w I kwartale strata netto przekroczyła 2,6 mln zł, podczas gdy przed rokiem były to prawie 2 mln zł zysku. Inwestorów szczególnie mógł zaniepokoić prawie 50-proc. spadek przychodów ze sprzedaży.
Mocno, bo o prawie 12 proc., przeceniono też walory New World Resources. Tu inwestorzy realizowali ponadprzeciętne zyski z czterech ostatnich sesji, w trakcie których kurs spółki wzrósł aż o 60 proc.
Na giełdach zachodnich ceny również spadały. Najmocniej traciły spółki motoryzacyjne i budowlane. Lepiej radziły sobie defensywne telekomy.
W Stanach Zjednoczonych w pierwszych godzinach notowań ceny spadały średnio o ok. 2 proc., w czym istotny udział miały akcje firm z sektora finansowego. Analitycy wiążą to z zapowiedzią podwyższenia kapitału przez kilku spółek z tego sektora. Środki z emisji mają być przeznaczone na zwrot pomocy rządowej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA