Biznes

Jastrzębscy związkowcy idą w poniedziałek do pracy

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie zmienił, mimo protestów związkowców, decyzji o tym, że od 11 maja to JSW będzie pracodawcą 22-tysięcznej załogi. Piątkowe rozmowy zakończyły się fiaskiem
„11.05.2009r. Jastrzębska Spółka Węglowa SA stanie się dla wszystkich pracowników Spółki jedynym pracodawcą, natomiast zakładowe organizacje związkowe działające w zakładach JSW SA utracą status zakładowych organizacji związkowych” – czytamy w komunikacie przesłanym do zarządów organizacji związkowych działających w sześciu kopalniach spółki z Jastrzębia. Co to w praktyce oznacza?
– Związkowcy powinni przesłać nam skład nowych zarządów organizacji, bo zgodnie z nowym statutem każda organizacja będzie mieć takie jedno przedstawicielstwo w JSW. A skoro tego nie zrobili 11 maja muszą stawić się do oddziałów, w których pracowali przed oddelegowaniem do pracy związkowej i podjąć pracę – tłumaczy Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW. – Związki nie podpisały bowiem porozumienia, w którym proponowaliśmy zachowanie oddelegowań do końca czerwca – dodaje. I tłumaczy, że nieobecność w pracy związkowców będzie traktowana od poniedziałku jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. – To ciekawe, czy prezes mnie wyrzuci z pracy, skoro w poniedziałek jako związkowiec już wcześniej byłem oddelegowany na górniczy zespół trójstronny, który tego dnia odbywa się w Warszawie – zastanawia się Krzysztof Łabądź z Sierpnia'80.
Jabłońska-Bajer uspokaja. – Prezes Jarosław Zagórowski podpisał zgodę na wyjazd dla osób, które mają być w poniedziałek na zespole w Warszawie. W końcu dyskusja tam dotyczy naszej spółki – tłumaczy.Na piątkowym spotkaniu zarząd JSW poinformował związkowców, że nie uznaje sporu zbiorowego ze związkami, ponieważ ich żądania nie spełniają jego kryteriów. – Mamy argumenty prawnika, że to spór zbiorowy, ale prezesa obowiązuje jego własne prawo, więc nas nie słuchał i po prostu wyszedł – opowiada Łabądź. – W poniedziałek zapytamy przedstawicieli resortu gospodarki, kto tak miesza w JSW, bo nie sądzę, że sam Zagórowski wymyślił sobie nowy układ pracy. A we wtorek pokażemy, jak jesteśmy silni – dodaje. Chodzi o demonstrację w Jastrzębiu Zdroju. Górnicy JSW wspierani przez kolegów z Kompanii Węglowej I Katowickiego Holdingu Węglowego zbierają się o godz. 8 pod kopalnią Zofiówka. O godz. 9 manifestacja, na której organizatorzy spodziewają się nawet ok. 5 tys. ludzi wyruszy pod biurowiec JSW.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL