Budżet i Podatki

W lipcu nowelizacja budżetu

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
- To jest oczywiste, że nowelizacja musi nastąpić i nastąpi w lipcu - oświadczył premier Donald Tusk. Resort finansów utrzymywał, że wykonanie budżetu po kwietniu jest adekwatne do planu
Pod koniec kwietnia premier zapowiedział, że w czerwcu rząd przedstawi sytuację budżetu państwa. Mówił wtedy, że Rada Ministrów jest dobrze przygotowana do przedstawienia wydatków i przychodów budżetu oraz prognoz na kolejne pół roku.
Ministerstwo Finansów zakłada na ten rok plusową dynamikę PKB (za czym przemawiać m.in. 5-procentowy wzrost produkcji przemysłowej w marcu). W tym tygodniu minister finansów Jacek Rostowski mówił, że jeśli zajdzie konieczność przeprowadzenia nowelizacji, mogłoby to nastąpić właśnie w lipcu (wówczas resort będzie miał informacje na temat sytuacji gospodarczej po pierwszym półroczu).
We wtorek Rostowski rozmawiał z Joaquinem Almunią, unijnym komisarzem ds. gospodarczych i walutowych [link=http://www.rp.pl/artykul/158168,300390_Rostowski__Prognoza_KE_dla_Polski_jest_bledna_.html]o prognozie KE dla Polski[/link], przewidującej 1,4-proc. spadek PKB i deficytu do 6,6 proc. Według Rostowskiego, deficyt sięgnie tylko 4,6 proc. PKB i na takim poziomie chce utrzymać go premier. Obecny plan deficyt budżetu zakłada poziom 18,2 mld zł. W I kwartale osiągnął już 58 proc. całorocznego planu. Wedle resortu finansów w okresie styczeń-kwiecień deficyt nie przekroczył 16 mld zł. [srodtytul]Prezydent: Nowelizacja budżetu to konieczność [/srodtytul] - W tym roku deficyt narasta w tempie nieznanym z poprzednich lat. Dane pod tym względem są chwiejne za pierwsze miesiące. Mówi się, że po 4 miesiącach jest ok. 60 proc. planowanego, zresztą niskiego deficytu, 18 mld zł - powiedział prezydent Lech Kaczyński, otwierając spotkanie z ekonomistami w Pałacu Prezydenckim na temat stanu finansów państwa. - Dzisiaj po raz pierwszy sformułowano tezę oczywistą już od dawna, o konieczności nowelizacji budżetu. Ale wszystko to wymaga przemyślenia, stąd czołowi eksperci są tutaj ze mną obecni - powiedział prezydent.
Źródło: Reuters

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL