Nowe technologie

Płynna czekolada zamiast benzyny

Dr Kirwan (pierwszy z lewej) i jego ekologiczny bolid
AP
Kierownica z marchewki, fotel z soi, karoseria z ziemniaków, a w baku czekolada – to nowa ekologiczna wyścigówka
Prawdopodobnie jest to najszybszy pojazd na świecie napędzany biopaliwem. Według zapewnień konstruktorów osiąga prędkość ponad 230 kilometrów na godzinę. Prezentując auto, naukowcy chcą zwrócić uwagę koncernów motoryzacyjnych na konieczność stosowania rozwiązań ekologicznych w nowych modelach aut.
Nadwozie wykonane zostało z masy ziemniaczanej, koło kierownicy z włókien uzyskanych z marchwi i korzeni innych roślin. Fotel kierowcy powstał z pianki sojowej. – Jest śmieszny, szybki i ekscytujący – przekonywał dr Kerry Kirwan z Warwick University. Samochód, choć zbudowany wedle reguł konstrukcyjnych dla aut Formuły 3, nie może być dopuszczony do zawodów ze względu na paliwo. Ale na kilku wyścigach Formuły 3, wliczając Europejskie Grand Prix, będzie wystawione jako ciekawostka.
Jak przekonuje dr Kirwan, auto jest w stanie uzyskać podobne osiągi jak wyścigówka Formuły 3 zbudowana z tradycyjnych materiałów. Przed przystąpieniem do prób z prędkością maksymalną wymagane będzie jeszcze dokładne sprawdzenie całej konstrukcji.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL