Unia Europejska

Prezydent nie jedzie do Pragi

Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys
Lech Kaczyński nie wybierze się 7 maja na unijny szczyt do Pragi. Na szczycie w stolicy Czech zainaugurowane ma zostać Partnerstwo Wschodnie
Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie prezydenta, Lech Kaczyński "postanowił pozostawić Premierowi reprezentowanie Polski na posiedzeniu Rady Europejskiej w Pradze", by "uniknąć konfliktu ze stroną rządową".
"Decyzja Prezydenta nie zmienia jego opinii, że Partnerstwo Wschodnie może być wartościowym uzupełnieniem prowadzonej przez niego dotychczas polityki wschodniej, której strategicznym celem jest zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego" - poinformowano na prezydenckiej stronie. Partnerstwo Wschodnie to inicjatywa przewidująca zacieśnienie stosunków między Unią Europejską a jej wschodnimi sąsiadami - Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą.
Na marcowym szczycie w Brukseli przywódcy państw UE zaaprobowali tę polską-szwedzką inicjatywę zacieśniania współpracy UE ze wschodnimi sąsiadami, przeznaczając na nią do końca 2013 roku dodatkowe 600 mln euro.

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL