fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Deutsche Bank wystraszył się polskiego deficytu

Po publikacji nowych prognoz gospodarczych KE analitycy Deutsche Banku wycofali rekomendację kupna złotego i sprzedaży euro z kursem docelowym na poziomie 4,1 złotego
Ekonomistów DB rozczarowały prognozy dotyczące tegorocznego deficytu budżetowego na poziomie 6,6 proc. PKB (7,3 proc. w 2010 r.). Ich zdaniem wykluczają one wejście na czas Polski do strefy euro.
- Czyni to wejście Polski w tym roku do ERM-2 niemożliwością, ponieważ wymagałoby dostosowania deficytu o prawie 3 proc. PKB w 2010 roku, kiedy przewidujemy, że wzrost gospodarczy będzie nadal wyjątkowo słaby - czytamy. Prognozy Deutsche Banku dla polskiego PKB to spadek o 2,7 proc.
[wyimek]Wycofujemy naszą rekomendację krótkiej pozycji EUR/PLN z powodu ekstremalnie rozczarowujących danych fiskalnych, które wykluczają wejście do strefy euro w 2012 roku, a także z powodu niechęci do użycia elastycznej linii kredytowej[/wyimek]
Analitykom banku także tegoroczne wykonanie budżetu sugeruje, że „rząd ma mało kontroli nad wydatkami rządowymi, bądź nie ma jej wcale”. - Wydaje się, że rząd nie ma żadnego planu, aby faktycznie użyć pieniędzy z MFW i/lub otworzyć okno dla finansowania przedsiębiorstw (w przeciwieństwie do Meksyku, Brazylii i Korei), które mogłyby przejąć trochę popytu ze strony firm na waluty i zmniejszyć zagrożenia dla rolowania długu na rynku - napisali analitycy w raporcie.
Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA