fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Chorego też da się zwolnić

Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek
Nasz pracownik pracuje przy maszynie produkcyjnej. Niedawno stracił przytomność. W wyniku tego został skierowany na badania kontrolne. Lekarz medycyny pracy, który go badał, wnioskował o przeniesienie go do innej pracy. Obecnie jednak nie mogę zapewnić tej osobie innej pracy. Czy w związku z tym mogę zwolnić tego pracownika?
[b]Tak[/b]. [b]Sąd Najwyższy w wyroku z 16 grudnia 1999 r. (I PKN 469/99)[/b] wyraźnie stwierdził, że „przeciwwskazanie lekarskie do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do zakresu czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę”. A zatem wypowiedzenie umowy o pracę w przypadku takim, jak w pytaniu czytelnika, jako zwykły sposób rozwiązania umowy o pracę jest środkiem, który można zastosować. Nie jest natomiast możliwe skorzystanie z art. 53 § 1 pkt 1 k.p., ponieważ pracownik nie wyczerpał okresu zasiłkowego lub też nie minął mu trzymiesięczny okres zwolnienia. Nie są zatem spełnione przesłanki określone wspomnianym przepisem.Gdyby jednak pracownik otrzymał orzeczenie lekarskie o braku zdolności do pracy już po wyczerpaniu okresów zasiłkowych, wówczas pracodawca mógłby skorzystać z trybu przewidzianego w art. 53 k.p. W takiej sytuacji może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pod...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA