Budowa i remont

Kostka z galanterią

Życie Warszawy
Przy projektowaniu terenu wokół domu często decydujemy się na kostkę brukową. W ten sposób łączymy trwałość rozwiązań z ich prezencją.
Jednak nie wolno zapominać o tym, co sprawi, że każda kostka brukowa będzie wyglądać jeszcze bardziej oryginalnie i wyjątkowo, czyli o dodatkach, tzw. galanterii betonowej.
[srodtytul]Kostka brukowa to tylko pierwszy krok[/srodtytul] Kostka brukowa, która zawładnęła polskim rynkiem budowlanym, sprawiła, że wzrosło zapotrzebowanie na betonowe wykończenia i ozdoby. Dzięki nim wzrasta estetyka naszych ogrodów, a także zwiększają się możliwości wyboru wśród wielu rozwiązań, co wpływa na komfort użytkowania zagospodarowanej przestrzeni.
– Samo wybranie i ułożenie kostki brukowej to nie wszystko, jeśli chodzi o urządzanie terenu wokół domu – mówi Jarosław Rybiński, dyrektor handlowy w firmie Awbud. – Równie ważne są wykończenia, dodatki, elementy, które uzupełniają wizje naszych klientów i współtworzą oryginalny efekt końcowy – dodaje. [srodtytul]Kiedy detale decydują o całości[/srodtytul] Przed zakupem kostki brukowej zastanówmy się, jaką galanterię do niej dobrać. Jest to o tyle istotne, że najpierw osadzamy elementy ograniczające – obrzeża, palisady czy krawężniki, a dopiero potem układamy kostkę. Dla podjazdu samochodowego możemy dobrać inną galanterię niż w przypadku ścieżki ogrodowej czy chodnika. W jednym i drugim przypadku możemy jednak wykorzystać powszechnie znane i lubiane palisady. W dawnych czasach wysokie, ostro zakończone pale służyły do obrony grodu. Dziś, precyzyjnie wycięte, są subtelnym elementem dekoracyjnym. Można skorzystać z dwóch rodzajów palisad: o podstawie w kształcie półksiężyca i o podstawie w kształcie trapezu. Umożliwiają one wykreowanie własnego stylu otoczenia: klasycznego lub nowatorskiego. Idealnym wykończeniem dużych nawierzchni są natomiast obrzeża palisadowe, ułatwiające komponowanie łuków i innych wymarzonych kształtów nawierzchni. Dobrze dobrane pod względem materiału i wzoru będą idealnie współgrać ze ścieżką, trawnikiem i całym ogrodem. [srodtytul]Różne możliwości, aby dać się ponieść fantazji[/srodtytul] Nie sposób wyobrazić sobie ogrodu bez kwiatów. Ciekawym urozmaiceniem tradycyjnych rabatek są różnego rodzaju gazony. Na rynku znajdziemy je w kształcie półksiężyca oraz prostokątnym, w bogatym wyborze kolorów: karmelowym, czerwonym, brązowym, szarym i klasycznym czarnym – w zależności od upodobań i wymogów estetycznych otoczenia. Od naszej wyobraźni i kreatywności zależy natomiast, jak je wykorzystamy. W gazonach nie tylko można posadzić kwiaty, ale również wypełnić je ozdobnymi kamykami, posiać trawę czy też uczynić z nich rodzaj architektonicznego urozmaicenia terenu, aby wydzielić części ogrodu lub wyznaczyć granice przestrzeni o odmiennym przeznaczeniu. Duży wybór galanterii betonowej stwarza możliwości zaaranżowania zarówno przestrzeni miejskiej, jak i otoczenia naszego domu. Do realizacji drugiego celu przeznaczone są głównie obrzeża palisadowe, obrzeża chodnikowe, gazony, palisady oraz palisady trapezowe. Wszystkie te uzupełnienia potrafią sprawić, że nasze otoczenie będzie dopracowane i niepowtarzalne.
Źródło: Życie Warszawy

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL