• 21.07.2018

Specjalna odzież dla specjalnych służb

Kamiza;ka wraz z butami chroni psy tropiące nie tylko przed pociskami ale także zranieniem lub oparzeniem środkami chemicznymi
ROL, Marian Zubrzycki
Moratex, produkuje kamizelki, hełmy, rękawice chroniące żołnierzy, strażaków czy policjantów od kul, odłamków, noży i igieł. Ponadto wytwarza odzież zabezpieczającą przed bronią biologiczną i chemiczną oraz ogniem.
"Nasze technologie, wasze bezpieczeństwo" - głosi hasło instytutu, który zajmuje się wyrobami chroniącymi ludzkie życie. W 1999 r. stał się jednostką podległą Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, a od czerwca ubiegłego roku przekształcono go w Instytut Technologii Bezpieczeństwa Moratex. Odzież ochronna to tylko fragment produkcji łódzkiej firmy, bowiem wytwarza ona także elastyczne tarcze balistyczne, sztywne i włókiennicze osłony przeciwwybuchowe, kosze do ewakuacji, podnośniki pneumatyczne i zbiorniki na wodę, pontony wydobywcze i odbijacze fal radarowych, a ostatnio nawet kamizelki kuloodporne oraz buty dla psów.
Zmieniły się kamizelki produkowane przez Moratex dla służb mundurowych. Dziś instytut stawia nie tylko na ochronę głowy i klatki piersiowej, ale także tych części ciała, które w przypadku zranienia mogą spowodować kalectwo (kolana, łokcie). Historia Morateksu zaczęła się od powołania w 1953 r. Laboratorium Przemysłu Tkanin Technicznych, które z czasem przestało być tylko ośrodkiem badawczo-rozwojowym wyrobów włókienniczych. - Elastyczne osłony balistyczne sąnaszym nowym produktem, nie tylko wagą różnią się od tradycyjnych tarcz - mówi Elżbieta Witczak, zastępca dyrektora ds. badawczych. - Są od nich większe, ale jednocześnie znacznie lżejsze. Nowe tarcze można zwijać w rulon, wieszać w oknie pojazdu lub rozwinięte łączyć w długi szereg. Dzięki elastyczności można okryć nimi rannego i bezpiecznie ewakuować. Kolejna z nowości - kamizelka wraz butami - chroni psy tropiące nie tylko przed pociskami, ale także zranieniem lub oparzeniem środkami chemicznymi. Oprócz zadań badawczych i produkcyjnych instytut dokonuje także oceny wyrobów innych firm, które trafiają do jednostek podległych MSWiA i monitorują ich jakość.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL