fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Kiedy można skorzystać z ulgi na dzieci

Fotorzepa, MW Michał Walczak
W ubiegłym roku moja córka stała się pełnoletnia, zdała maturę, a potem rozpoczęła działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym w wysokości 19 proc. Z tej działalności uzyskała 30 tys. zł dochodu. Czy w takiej sytuacji mogę w rozliczeniu za rok 2008 skorzystać z ulgi na dzieci?
[b]Na pytania czytelników odpowiada Michał Grzybowski doradca podatkowy, dyrektor w Ernst & Young.[/b]
[b]Nie.[/b] Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w szczególności art. 27f, nakazuje odpowiednie stosowanie warunków dotyczących możliwości rozliczenia rocznego przewidzianej dla osób samotnie wychowujących dziecko do tzw. ulgi z tytułu wychowywania dzieci. Art. 6 ust. 4 ustawy wskazuje, iż preferencyjne zasady rozliczenia nie znajdowały w roku 2008 zastosowania do sytuacji, w której dziecko podlegało opodatkowaniu podatkiem liniowym 19 proc. Oznacza to, że osoby te nie mogą również skorzystać z ulgi na dzieci pozwalającej na odliczenie od podatku po 1173,70 zł na każde dziecko. Wyłączenie obowiązuje również, jeżeli w roku podatkowym dziecko uzyskało dochody przekraczające kwotę wolną (czyli w 2008 r. – 3091 zł), dochody ze sprzedaży akcji lub z odsetek. W roku rozliczeniu za rok 2009 możliwe będzie skorzystanie, pod warunkiem spełnienia pozostałych przesłanek, z możliwości wspólnego rozliczenia z dzieckiem oraz z ulgi z tytułu wychowania dzieci w sytuacji, w której dziecko uzyskało wyłącznie tzw. bierne dochody kapitałowe (np. odsetki, dywidendy) bez względu na wysokość tego dochodu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA