fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Nie pij gorącej herbaty

Fot. CoCreatr
Flickr
Irańscy naukowcy ostrzegają: picie gorącej herbaty zwiększa ryzyko zachorowania na raka przełyku. Wyniki badań publikuje "British Medical Journal".
Picie herbaty o temperaturze około 70 C może doprowadzić do zwiększenia ryzyka wystąpienia raka przełyku, sugerują badacze z uniwersytetu w Teheranie. .
Badania przeprowadzono w północnoirańskiej prowincji Golestan, gdzie częstość występowania raka przełyku jest najwyższa na świecie. Objęły one 300 osób chorych i 570 zdrowych. Każda z nich wypijała około litra herbaty dziennie. Okazało się, że picie napoju gorącego, o temperaturze 65-69 C, niemal dwukrotnie zwiększa ryzyko zapadnięcia na tę chorobę, w porównaniu z piciem napoju o niższej temperaturze. Ważne jest także tempo: jeśli filiżankę herbaty wypijemy w ciągu dwóch minut od nalania, jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo. Lepiej wypijać ją w ciągu czterech minut - zdąży odpowiednio ostygnąć.
Przy okazji tych badań naukowcy wyjaśniają także, dlaczego rak przełyku spowodowany piciem gorącej herbaty częściej występuje we wschodnich rejonach świata. Dzieje się tak dlatego, że na tak zwanym Zachodzie popularny jest zwyczaj dodawania do herbaty mleka, co obniża temperaturę napoju. Narody wschodnie wolą herbatę czystą i bardzo gorącą.
Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA