fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

FSO stanie na ponad sześć tygodni

Fabryka FSO na warszawskim Żeraniu
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Wszystko wskazuje na to, że produkcja samochodów na Żeraniu zostanie wstrzymana 7 maja i ponownie uruchomiona dopiero po 20 czerwca
Jeszcze w tym miesiącu z zakładu na Żeraniu ma wyjechać ok. 5 tys. samochodów. Przyzwoicie wyglądają jeszcze zamówienia na kwiecień, ale już na kolejne miesiące prawie ich nie ma. — Poziom zamówień jest bardzo niski i wszystko wskazuje na to, że 7 maja produkcja zostanie czasowo wstrzymana — potwierdza "Rz" Ryszard Kowalski, dyrektor biura zarządu FSO. — Z Korei nie wypłynął nawet statek z częściami potrzebnymi do produkcji. Z kolei w lipcu zacznie się okres wakacyjny, a zatem możliwe są kolejne przestoje. Lato to bowiem czas przerw konserwacyjnych i remontowych — dodaje.
Szanse na powrót do pełnych mocy produkcyjnych są zatem najwcześniej w sierpniu. Kowalski zaznacza, że fabryka liczy na wzrost zamówień na drugą połowę roku. — Już widzimy, że ruszył się nieco rynek niemiecki. Mamy też nadzieje, że w drugiej połowie tego roku wreszcie odżyje sprzedaż na Ukrainie — mówi. Gdyby wróciły zamówienia, ruszy i produkcja. — To bardzo niebezpieczna sytuacja dla FSO, ale i bardzo groźna dla dostawców, szczególnie tych powiązanych z nią kapitałowo — komentuje Rafał Orłowski, analityk z firmy AutomotiveSuppliers.pl. — Na przykład spółka ZTS w Grójcu dostarcza komplety foteli dla produkowanych na Żeraniu samochodów Chevrolet Aveo. Co będzie robiła przez kilkanaście tygodni od maja do sierpnia? — zastanawia się ekspert.
Podobnie może być z zakładami m.in. w Elblągu czy Ełku. Jak trudna będzie to dla nich sytuacja zależy od tego, jak dużą część swoich wyrobów sprzedają FSO. — Dla tych, gdzie Żerań jest odbiorcą powyżej 50-60 proc. wyrobów, przestój to prawdziwy dramat. Dostawców, jak i samo FSO, będą też dobijać koszty stałe — uważa Orłowski. Nie jest jeszcze do końca ustalone, jaką część pensji w czasie postoju będą otrzymywać pracownicy. Zarząd negocjuje w tej chwili tę sprawę ze związkami. Przestoje to zresztą nie jedyna reakcja Żerania na spadek zamówień. Kilka dni temu walne zgromadzenie akcjonariuszy zatwierdziło zwolnienie 650 osób. Pierwsze wypowiedzenia, dla ok. 100 osób, mają być wręczone jeszcze w tym miesiącu. Redukcje będą zakończone do końca czerwca.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA