fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Wyższe pensje dla kuratorów sądowych

Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Od dziś rosną wskaźniki,za pomocą których oblicza się ich zarobki
Wszystko to za sprawą rozporządzenia ministra sprawiedliwości ([link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=303267]DzU nr 34, poz. 266[/link]), które właśnie wchodzi w życie. Kuratorzy dostaną wyrównanie pensji od 1 stycznia.
Najogólniej mówiąc, wzrasta mnożnik kwoty bazowej wynagrodzenia zasadniczego dla kuratorów zawodowych. Podwyżki wynoszą od 200 do 400 zł brutto (wszystko zależy od wysokości mnożnika, jaki przewidziano dla kuratora). Ustawa o kuratorach sądowych gwarantuje im wynagrodzenie zasadnicze ustalane jako wielokrotność kwoty bazowej, którą co roku określa ustawa budżetowa (dotychczas w ten sam sposób byli wynagradzani sędziowie i prokuratorzy).
W tym roku kwota bazowa wynosi 1873,84 zł. Jest ona mnożona przez odpowiedni wskaźnik, teraz 2,3 dla kuratora specjalisty (było 2,1), 2,0 dla starszego kuratora (było 1,8) oraz 1,7 dla zawodowego (było 1,5). Nie zmienił się tylko mnożnik aplikanta kuratorskiego, który wynosi 0,9. Wynagrodzenie zasadnicze to niejedyny dochód kuratora. Dochodzą do niego dodatki za pracę terenową (a w ten sposób pracuje każdy) w wysokości 50 proc. kwoty bazowej. Poza tym otrzymują oni dodatek za wieloletnią pracę – od szóstego roku pracy 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Wzrasta on o 1 proc. za każdy dalszy rok pracy aż do 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Po podwyżce pensja zawodowego kuratora z kilkuletnim stażem nie odbiega poziomem od płacy sędziego sądu rejonowego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA