fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Ulster: trzystu wciąż walczy

Młodzi ludzie sympatyzujący z IRA, w rękach trzymają koktajle mołotowa.
AFP
300 osób w Irlandii Północnej kontynuuje walkę o niepodległość metodami terrorystycznymi
To małe grupy. Prawdziwa IRA oraz IRA-Kontynuacja są rozbite, zinfiltrowane i zdezorganizowane” – napisał szef północnoirlandzkiej policji Hugh Orde na łamach „News of the World”.
Zamachy z 7 i 9 marca, w których zginęło dwóch brytyjskich żołnierzy i jeden policjant, wywołały strach przed powrotem terroru w prowincji. Ataków dokonały Prawdziwa IRA i IRA-Kontynuacja, które oderwały się od Irlandzkiej Armii Republikańskiej, gdy ta zdecydowała się na uczestniczenie w procesie pokojowym. W związku z ostatnimi zamachami zatrzymano już pięć osób, w tym znanego działacza nacjonalistycznego z Lurgan. Jego aresztowanie wywołało w tym mieście rozruchy. W sobotę grupy wyrostków obrzucały policję butelkami z benzyną i cegłami. – Prawdziwa IRA i IRA-Kontynuacja cieszą się pewną sympatią, co widać po graffiti na murach w Belfaście, ale jest to poparcie ograniczone – mówi „Rz” Christopher Walker, komentator specjalizujący się w problematyce Irlandii Północnej.
– Po ostatnich atakach siły bezpieczeństwa zwiększą czujność, przewiduję więc, że tym słabym organizacjom będzie trudno przeprowadzić kolejne skuteczne zamachy – dodaje. Inne zdanie ma na ten temat oficer policji wypowiadający się anonimowo na łamach „The Independent”. „Ciągle słyszymy oficjeli zapewniających, że zabójcy są izolowani i nie mają wsparcia miejscowej społeczności. Wiemy, że to nieprawda. Żadna z osób będących tu, na miejscu, w to nie wierzy” – podkreślił.Działacze katoliccy wzywają policję, by – ścigając zamachowców – nie używała brutalnych metod. Ich zdaniem może to bowiem jedynie przysporzyć zwolenników Prawdziwej IRA i IRA-Kontynuacji. Jak twierdzi Hugh Orde, w ciągu półtora roku terroryści atakowali policjantów 25 razy – aż do 7 marca nieskutecznie. W końcu stycznia odkryto wielką bombę podłożoną w policyjnym samochodzie. Saperzy zdetonowali ją pod Belfastem. [i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=m.szymaniak@rp.pl]m.szymaniak@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA